Նախօրեին ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու կասկածանքով 1 անձ ձերբակալվել է. Քննչական կոմիտե 07/20/2016   15:40  |  Քրեական խրոնիկոն
Իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ 2016 թվականի հուլիսի 19-ի երեկոյան կիրառված բռնությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով հուլիսի 20-ին ձերբակալվել է 1 անձ։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով նախատեսված արարք կատարելու կասկածանքով, այն է՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, ձերբակալվել է Երևանի բնակիչ, 1978թ. ծնված Հ.Թորոսյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2016 հուլիսի 19-ին՝ ժամը 20-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Մ.Խորենացի փողոցին հարող Գլինկայի և Որմնադիրների փողոցների հատման վայրում մի խումբ անձինք բռնություն են գործադրել իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ՝ քարեր և այլ կոշտ առարկաներ նետելով նրանց ուղղությամբ։ Կիրառված բռնությունների հետևանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով բուժօգնության է տեղափոխվել ոստիկանության 6 աշխատակից, ովքեր ճանաչվել են տուժող։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

По подозрению в применении насилия в отношении полицейских близ захваченного здания ППС задержан житель Еревана 07/20/2016 16:42 | Криминальная хроника
По подозрению в применении опасного для здоровья насилия в отношении представителя власти в ходе вчерашнего инцидента близ захваченного здания ППС в Ереване задержан один человек.
“По подозрению в совершении деяния, предусмотренного частью 2 статьи 316 (Применение опасного для здоровья насилия в отношении представителя власти в связи с исполнением им своих служебных обязанностей)Уголовного кодекса РА задержан житель Еревана А.Торосян 1978 года рождения”, - говорится в сообщении пресс-службы Следственного комитета Армении.
Ранее СК сообщил, что 19 июля 2016 года примерно в 20:00 на пересечении улиц Глинки и Вормнадирнери, прилегающих к улице М. Хоренаци в Ереване, группа лиц применила насилие в отношении сотрудников Полиции, исполняющих свои обязанности, забросав их камнями и другими твердыми предметами. Вследствие примененного насилия с различными телесными повреждениями были госпитализированы шестеро сотрудников Полиции, которые были признаны потерпевшими.
“Предварительное следствие продолжается, предпринимаются неотложные следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента. Информация о принимаемых по уголовному делу процессуальных решениях будет предоставляться периодически”, - отмечается в сообщении.
Напомним, 19 июля вечером недалеко от захваченной территории полка ППС Полиции произошли стычки между жителями ереванского района Сари-Тах и стражами правопорядка, находившимися при исполнении своих обязанностей. Ряд лиц начали закидывать полицейских камнями, в результате чего несколько стражей порядка получили травмы.