Ոստիկանությունը հորդորում է հավաքի մասնակիցներին զերծ մնալ արկածախնդրությունից, երթեր չկազմակերպել դեպի հատուկ պահպանվող գոտի 07/19/2016   10:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ոստիկանությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
Այսօր Երևանի Ազատության հրապարակում հավաքված մի խումբ անձինք հայտարարել են, որ երթով շարժվելու են դեպի Խորենացի փողոցի այն հատվածը, որը շարունակում է արգելափակված մնալ հուլիսի 17-ի առավոտյան ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքի վրա կատարված զինված հարձակման և այդտեղ պատանդներ պահելու հետևանքով:
Միաժամանակ, հավաքի մասնակիցները փորձում են վերջնագրեր ներկայացնել ոստիկանությանը և իրավապահ այլ մարմիններին՝ նրանցից պահանջելով կատարել կոնկրետ գործողություններ կամ ձեռնպահ մնալ օրենքով իրենց վերապահված լիազորություններն իրականացելուց:
ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարում է, որ հուլիսի 17-ի առավոտից Խորենացի փողոցում իրավասու պետական մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվում է հակաահաբեկչական օպերացիա:
Քաղաքացիների անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Երևան քաղաքի այդ հատվածում քաղաքացիական բնակչության և տրանսպորտի ազատ տեղաշարժը սահմանափակված է և մնալու է այդպիսին, քանի դեռ ստեղծված իրադրությունով պայմանավորված՝ իրավասու մարմինների կողմից այլ որոշում չի կայացվել:
Ոստիկանությունը հորդորում է հավաքի մասնակիցներին զերծ մնալ արկածախնդրությունից, երթեր չկազմակերպել դեպի հատուկ պահպանվող գոտի և իրավապահ մարմինների համար չստեղծել լրացուցիչ դժվարություններ:
Միաժամանակ ոստիկանությունը զգուշացնում է, որ այս հորդորներին և նախազգուշացումներին չենթարկվելու, հակաահաբեկչական միջոցառումներ իրականացնող իրավապահ մարմինների գործունեությունը որևէ կերպ խոչընդոտելու դեպքերում իրավախախտների նկատմամբ կիրառվելու են օրենսդրությամբ նախատեսված համարժեք միջոցներ:
14:31 18/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔՀԻ-ն դատապարտում է ցանկացած տիպի բռնություն. հանգուցալուծումը պետք է լինի խաղաղ՝ առանց նոր զոհերի

Полиция Армении призывает участников митинга воздержаться от проведения шествий к особо охраняемой зоне 07/19/2016   10:59  |  Лента новостей
Полиция Армении призывает участников митинга не прибегать к авантюрам, не организовывать шествия к особо охраняемой зоне, не создавать дополнительных трудностей для правоохранительных органов.
В распространенном полицией заявлении отмечается, что вчера на площади Свободы  в Ереване группа лиц заявила, что собирается провести шествие к тому участку улицы Хоренаци, который остается заблокированным с утра 17 июля  в результате вооруженного нападения на территорию полка патрульно-постовой службы полиции и удержания там заложников.
Отмечается также, что одновременно участники собрания пытаются выдвинуть полиции ультиматум, требуя от них выполнить конкретные действия или же воздержаться от выполнения предусмотренных законом действий.
Полиция Армении заявляет, что с утра 17-го июля на улице Хоренаци специальными подразделениями компетентных госорганов проводится антитеррористическая операция.
“По соображениям безопасности граждан свободное передвижение граждан и транспорта на данном участке будет ограничено до принятия правомочными органами другого решения в соответствии с создавшейся ситуацией", - говорится в заявлении.
При этом Полиция предупреждает, что в случае неподчинения этим предупреждениям, препятствования деятельности правоохранительных органов, осуществляющих антитеррористические мероприятия, к нарушителям будут применены предусмотренные законом соразмерные меры.