Պետք է ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ քաղաքացիների իրավունքների հնարավոր խախտումները վեր հանելու համար. ՄԻՊ 07/18/2016 14:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ ողջ օրվա ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ուսումնասիրել Է Ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիներին բերման ենթարկելու դեպքերը:
Ինչպես տեղեկացնում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից՝ արտակարգ ռեժիմով կատարվել են այցեր Ոստիկանության այն ստորաբաժանումներ, որտեղ պահվել են բերման ենթարկվածները: Ըստ բերման ենթարկված մի շարք քաղաքացիների՝ Ոստիկանության ծառայողների կողմից բերման ենթարկվելու եւ Ոստիկանության ստորաբաժանումներում գտնվելու ընթացքում չեն ապահովվել իրենց իրավունքները, իրենց նկատմամբ գործադրվել է ֆիզիկական ուժ, որի արդյունքում ստացել են մարմնական վնասվածնքեր:
Թեեւ հասկանալի է այսպիսի բարդ իրավիճակներում իրավապահ մարմինների կողմից կանխարգելիչ, հասարակական կարգի պահպանությանն ուղղված գործողությունների իրականացումը, այդուամենայնիվ պետք է բացառվի այդ իրավունքների իրականացմանը չհիմնավորված որեւէ միջամտություն եւ պետք է պահպանվեն քաղաքացիների՝ օրենքով սահմանված իրավունքները:
Ոստիկանության կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու մասին ցանկացած հայտարարություն պետք է ստուգման համապատասխան ընթացակարգ սկսելու անհապաղ հիմք դառնա: Կարեւոր է, որ Ոստիկանության կողմից արդեն իսկ նախաձեռնվել է նման ընթացակարգ: Պետք է ձեռնարկել բոլոր միջոցները, որպեսզի քաղաքացիների իրավունքների հնարավոր խախտումները վեր հանվեն, լիազորությունների չարաշահման հնարավոր բոլոր դեպքերը եւ դրանք թույլ տված անձինք ենթարկվեն պատասխանատվության:

Омбудсмен Армении призвал проверить сообщения о применении насилия в отношении граждан 07/18/2016   16:08  |  Лента новостей
Аппарат омбудсмена Армении изучил имевшие место накануне случаи привода сотрудниками полиции граждан в полицейские отделения.
Сотрудники офиса омбудсмена Армении посетили те отделения полиции, где содержались подвергнутые приводу.
“Ряд из них заявили о необеспечении их прав, применении физического насилия со стороны полиции, в результате чего они получили травмы. Хотя можно понять проведение правоохранительными органами в подобных сложных условиях превентивных мероприятий, направленных на поддержание общественного порядка, тем не менее, должны быть исключены случаи необоснованного вмешательства и должны быть соблюдены установленные законом права граждан", — сообщил офис омбудсмена Армении.
Также отмечается, что любое заявление о применении сотрудниками полиции насилия в отношении граждан должно незамедлительно стать основанием для начала соответствующей процедуры проверки.
“Важно, что полиция уже инициировала подобную процедуру. Следует предпринять все меры для выявления всех нарушений прав человека, случаев злоупотребления полномочиями и привлечения допустивших эти нарушения лиц к ответственности.
Как сообщил ранее пресс-центр Службы нацбезопасности Армении, группа вооруженных лиц взяла в заложники нескольких сотрудников Полиции, требуя освобождения лидера оппозиционного движения "Новая Армения" Жирайра Сефиляна, заключенного под стражу около месяца назад по обвинению в незаконном приобретении, перевозке и хранении оружия и боеприпасов. По данным властей, в ходе нападения погиб полковник Артур Ваноян, еще четверо полицейских получили ранения.Правоохранительные органы Армении заявляют, что полностью контролируют ситуацию и предпринимают все необходимые меры.