Նազարբաևը Ալմաթիում տեղի ունեցած փոխհրաձգությունը ահաբեկչություն է որակել 07/18/2016 18:03
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը երկուշաբթի Ալմաթիում տեղի ունեցած փոխհրաձգությունն որակել է որպես ահաբեկչական ակտ և ցավակցություն հայտնել զոհվածների ու տուժածների ընտանիքներին:
«Այսօր Ալմաթիում տեղի է ունեցել ահաբեկչական ակտ, որը, ցավոք, նորից մարդկային զոհերի է հանգեցրել: Ցավակցություն եմ հայտնում զոհվածների ու տուժածների մերձավորներին, նրանց հարկ է հոգեբանական ու նյութական աջակցություն ցուցաբերել», - ըստ INTERFAX-ի, այս մասին Նազարբաևն ասել է Ղազախստանի Անվտանգության խորհրդի օպերատիվ նիստում:
Բացի այդ, Նազարբաևը հանձնարարել է ապահովել անվտանգությունը մեգապոլիսում:
Երկուշաբթի Ալմաթիում անհայտ անձինք հարձակում են գործել Ներքին գործերի Ալմալինյան շրջանի բաժնի շենքի և Ազգային անվտանգության կոմիտեի քաղաքային դեպարտամենտի վրա: Կրակոցների հետևանքով զոհվել է չորս մարդ, որոնց թվում՝ երեք ոստիկաններ:
Բացի այդ, հոսպիտալացվել են փոխհրաձգությունից տուժած ութ անձինք:
Նազարբաևը հանձնարարել է ապահովել քաղաքացիների անվտանգությունը զանգվածային կուտակման վայրերում և անցկացնել Ալմաթիում տեղի ունեցածի լրիվ քննություն:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել է Ղազախստանի ՆԳՆ-ն, ոստիկանության շենքի վրա առավոտյան մոտ ժամը 11-ին հարձակված հանցագործները տիրացել են պահակակետում կանգնածի զենքին: Քաղաքում ահաբեկչական վտանգի «կարմիր»
մակարդակ է հայտարարվել:
Հարձակվողներից մեկը ձերբակալվել էր: Նախնական տվյալներով, նա նախկինում դատապարտված, 27-ամյա տղամարդ է և կասկածվում է անցած հանգստյան օրերին կնոջ սպանության մեջ:
Ավելի ուշ ձերբակալել են նաև նրա հանցակցին:
«Ներքին գործերի մարմինների աշխատակիցների կողմից պարզվել և ձերբակալվել է անձն, ով գտնվել է ՆԳ Ալմալինյան շրջանային բաժին ներխուժել ու փորձ արած հանցագործի կողքին: Ստուգվում է հակաօրինական գործողությունների կատարմանը նրա հնարավոր մասնակցության հանգամանքը», - ասվում էր Ղազախստանի ՆԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Нурсултан Назарбаев назвал перестрелку в Алма-Ате терактом 07/18/2016   18:26  |  Международные новости
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев назвал произошедшую в понедельник в Алматы перестрелку терактом и выразил соболезнования семьям погибших и пострадавших.
"Сегодня в Алматы произошел террористический акт, который, к сожалению, снова привел к человеческим жертвам. Выражаю соболезнования близким погибших и пострадавших, следует оказать им соответствующую психологическую и материальную поддержку", - сказал Назарбаев на оперативном заседании Совбеза Казахстана. Слова президента приведены в сообщении его пресс-службы.
Вместе с тем Назарбаев поручил обеспечить безопасность в мегаполисе, передает “Интерфакс”.
Как напоминает СМИ, в Алма-Ате в понедельник неизвестные совершили нападение на здание отдела внутренних дел Алмалинского района и городской департамент Комитета нацбезопасности. В результате стрельбы погибли четыре человека, в том числе трое полицейских. Кроме того, в больницы города госпитализированы восемь пострадавших в перестрелки.
Назарбаев поручил обеспечить безопасность граждан в местах массового скопления и провести полное расследование инцидента в Алма-Ате.
Как сообщало ранее МВД Казахстана, преступники, напавшие на здание полиции около 11 часов утра, завладели оружием постового.
В городе был введен "красный" уровень террористической опасности.
Один из нападавших был задержан. По предварительным данным, это 27-летний ранее судимый уроженец Кызылординской области. Он подозревается в совершении убийства женщины в минувшие выходные.
В городе был введен оперативный план "Сирена". Все сотрудники полиции были ориентированы на задержание подельника преступника. Позже задержали и его. "Сотрудниками органов внутренних дел установлено и задержано лицо, которое находилось рядом с преступником, пытавшимся проникнуть в Алмалинское РУВД города Алматы. Проверяется его причастность к возможному совершению противоправных деяний", - говорилось в сообщении пресс-службы МВД Казахстана, распространенном в понедельник.