Հունան Պողոսյանը մանրամասներ է ներկայացնում զինված խմբի հետ բանակցություններից 07/18/2016 14:21 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային գնդի տարածք մուտք գործած և պատանդներ վերցրած զինված խմբի հետ բանակցությունները շարունակվում են: Իրավիճակը նույնն է, նախորդ օրվա ընթացքում բանակցությունների միջոցով ազատվել է պատանդ ոստիկան, պարեկապահակային ծառայության աշխատակից և քաղաքացիական անձ, շտապօգնության մեքենայի վարորդը:
Այս մասին հուլիսի 18-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հունան Պողոսյանը` նշելով, որ միջոցառումները իրավապահների կողմից շարունակվում են: Հինգ պատանդ ոստիկան կա ներկայում: Իրավապահ համակարգի պահանջները մնում են նույնը` ազատ արձակել բոլոր պատանդներին, դադարեցնել իրավիճակի սրումը, ապակայունացումը:
«Բանակցությունները շարունակվում են: Իրավական համակարգն ի վիճակի է ձեռնարկել օրենքով թույլատրելի բոլոր միջոցառումները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Պողոսյանը:
Ոստիկանապետը բանակցություններին չի մասնակցում: Նա դեպքի ամենասկզբից մինչև այժմ համապատասխան վայրում է և ղեկավարում է բոլոր գործողությունները: Բանակցությունները վարում է կոնտակտային սպա, որը բանակցում է ներսում գտնվող համապատասխան անձի հետ:
«Փոխզիջումների գնալու տարբերակը պետք է լինի երկուստեք. եթե նրանք ցուցաբերեն փոխզիջման պատրաստակամություն, ադեկվատ պատասխան կստանան մեր կողմից»,-նշեց Պողոսյանը` նաև տեղեկացնելով, որ Ժիրայր Սեֆիլյանին բանակցություններում ներգրավելու հարցը չի քննարկվում:
Նրա խոսքով` հուլիսի 17-ին հանրապետության տարբեր քաղաքներում ոստիկանության բաժիններ բոլոր բերման ենթարկվածները բաց են թողնվել: Որոշները ենթարկվել են վարչական պատասխանատվության, որոշները` կանչվել հարցաքննության: «Ովքեր կխախտեն հասարակական կարգը, բերման կենթարկվեն, ովքեր օրինահարգ են, վախենալու ոչինչ չունեն»,-ընդգծեց ոստիկանության պետի տեղակալը:
Հուլիսի 17-ի առավոտյան մի խումբ զինված անձինք մուտք են գործել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածք և բռնության սպառնալիքով պահել այնտեղ գտնվող անձանց` պահանջելով ազատ արձակել մոտ մեկ ամիս առաջ մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռ բերելը, փոխադրելը և պահելը կազմակերպելու մեղադրանքով կալանավորված Ժիրայր Սեֆիլյանին:
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի վրա հարձակման հետևանքով զոհվել է Ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանը: 6 անձ վիրավորգալ է, որոնց թվում հրազենային վնասվածքներ են ստացել ՀՀ Ոստիկանության գնդապետ Արամ Հովհաննիսյանը, Ոստիկանության փոխգնդապետ Հրաչ Խոստեղյանը, Ոստիկանության ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանը: Հուլիսի 18-ի դրությամբ՝ պատանդի կարգավիճակում են 5 ոստիկան, այդ թվում՝ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը։

Замглавы полиции Армении представил детали переговоров с вооруженной группой 07/18/2016 14:35 | Актуальная тема
Переговоры с вооруженной группой, проникшей на территорию полка ППС полиции Армении и захватившей заложников, продолжаются. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил заместитель начальника полиции Армении Унан Погосян.
Ситуация остается прежней, в ходе переговоров удалось освободить одного из полицейских заложников и водителя кареты “Скорой помощи”.
В данный момент в заложниках остаются 5 полицейских. Правоохранительные органы требуют освободить всех заложников, прекратить нагнетание и дестабилизацию ситуации.
“Переговоры с вооруженной группой продолжаются. Правоохранительные органы в состоянии предпринять все меры, предписанные законом”,- отметил Унан Погосян.
Он также сообщил, что начальник полиции в переговорах не участвует. Он руководит всеми действиями полиции. При этом он уточнил, что контактное лицо - офицер, ведет переговоры внутри здания с соответствующим человеком.
“Уступки должны быть обоюдными: если они проявят готовность к уступкам, то от нас последует адекватный ответ”,- сказал Унан Погосян, отметив, что вопрос привлечения к переговорам Жирайра Сефиляна не обсуждается.
По его словам, все доставленные в различные полицейские участки по всей республике отпущены. Некоторые из них были подвергнуты административной ответственности, еще несколько человек – вызваны на допросы.
“Все те, кто будут нарушать общественный порядок, будут подвергнуты приводу, а законопослушным гражданам бояться нечего”,- сказал замначальника полиции Армении.
Как сообщил ранее пресс-центр Службы нацбезопасности Армении, группа вооруженных лиц взяла в заложники нескольких сотрудников Полиции, требуя освобождения лидера оппозиционного движения "Новая Армения" Жирайра Сефиляна, заключенного под стражу около месяца назад по обвинению в незаконном приобретении, перевозке и хранении оружия и боеприпасов. По данным властей, в ходе нападения погиб полковник Артур Ваноян, еще четверо полицейских получили ранения.