Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ողջախոհության է կոչում զինյալ հարձակումն իրագործած անձանց 07/18/2016   10:07
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբանությունը խորապես մտահոգված են այսօր ՀՀ Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի վրա զինված հարձակման առիթով, որի պատճառով զոհվել է մեկ ոստիկան, մի քանիսը` այդ թվում նաև հարձակում իրականացրած անձանցից, ստացել են մարմնական վնասվածքներ, կան պատանդներ:
Մայր աթոռի մամլո դիվանից տարածված հաղորդագրությությում, մասնավորապես, նշվում է․
«Զինված ծայրահեղական նման գործողությունները չունեն արդարացում: Այսօր մեր ժողովրդի համախմբվածությունը, համազգային համերաշխությունը և միասնականությունը կենսական են և հրամայական` մեր երկրի սահմաններն անառիկ պահելու և հայոց պետականությունն ամուր և ապահով պահպանելու համար:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ողջախոհության է կոչում զինյալ հարձակումն իրագործած անձանց` հորդորելով իրավիճակը հանգուցալուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով, խուսափելու համար մարդկային նոր կորուստներից:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից հանձնարարական է տրվել ՀՀ Ոստիկանության հոգևոր խորհրդատու Գերաշնորհ Տ.Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանին` մշտական կապի մեջ մնալ իրավապահների հետ, անմիջաբար հետևել իրադարձությունների զարգացմանը և պարբերաբար զեկուցել իրավիճակի մասին»:
23:26 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆաիրա Զոհրաբյան. Քաղաքական հարցերը բռնությամբ չպետք է լուծվեն
23:15 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼուրջ դասեր քաղելու անհրաժեշտություն ունենք բոլորս. Գեւորգ Դանիելյան
22:24 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵրևանում զոհված ոստիկանության գնդապետ, 49-ամյա Արթուր Վանոյանը 3 երեխաների հայր էր
21:58 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆերկայումս ամեն բան հարկավոր է անել՝ խուսափելու հետագա արյունահեղությունից. «Լուսավոր Հայաստան»
20:49 17/07/2016  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱնորոշ ժամանակով դադարեցված է երթևեկությունը մայրաքաղաքի Խորենացի փողոցի որոշակի հատվածում
19:08 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանի գրողների միության նախագահը հորդորում է խոսել ոչ զենքի ու ահաբեկչության լեզվով
18:41 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄիշտ կարելի է գտնել լուծում, չկա անելանելի իրավիճակ. Թեւան Պողոսյան
18:09 17/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՌԱԿ. Մեր ողջախոհ ժողովուրդը այդ եւ նման արարքները դիտարկում է որպես դավաճանություն
18:02 17/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԱԾ. Ակտիվ գործողություններ կատարելու հրաման տրված չէ. բանակցությունները շարունակվում են

Первопрестольный Эчмиадзин призывает к благоразумию людей, совершивших вооруженное нападение на здание полиции в Ереване 07/18/2016   10:17  |  Лента новостей
Католикос Всех Армян Гарегин Второй и конгрегация Святого Эчмиадзина выражают глубокую обеспокоенность в связи с событиями, связанными с захватом здания полиции в Ереване, в результате которого погиб один полицейский, еще несколько получили ранения.
“Подобным вооруженным, радикальным действиям нет оправдания. Сегодня сплоченность нашего народа, общенациональная солидарность и единство жизненно важны и являются императивом для обеспечения нерушимости границ Отчизны, крепкой и надежной защиты государственности", - цитирует сообщение пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Св. Эчмиадзин взывает к благоразумию людей, предпринявших вооруженное нападение, призывая урегулировать ситуацию исключительно мирным путем, чтобы избежать новых человеческих потерь.
Католикос Всех Армян поручил духовному советнику полиции архиепископу Аракелу Карамяну иставаться на постоянной связи с правоохранителями, непосредственно следить за развитием событий и периодически докладывать о ситуации.
Как сообщил ранее пресс-центр Службы нацбезопасности Армении, группа вооруженных лиц взяла в заложники нескольких сотрудников Полиции, требуя освобождения лидера оппозиционного движения "Новая Армения" Жирайра Сефиляна, заключенного под стражу около месяца назад по обвинению в незаконном приобретении, перевозке и хранении оружия и боеприпасов. По данным властей, в ходе нападения один полицейский погиб, еще четверо получили ранения.