1 զոհ, 4 վիրավոր. Հունան Պողոսյանը զինված խմբին կոչ է անում հանձնվել եւ ազատել պատանդներին 07/17/2016 19:24 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածք մուտք գործած զինված խմբի հետ բանակցությունները շարունակվում են: Ժիրայր Սեֆիլյանը բանակցություններին չի մասնակցում: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Հունան Պողոսյանը:
Վերջինս հերքել է այն տեղեկությունը, թե «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանին «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից բերել են Էրեբունու ոստիկանության բաժին:
Նրա փոխանցմամբ, այս պահին բաժնում 6 պատանդ կա: Ոստիկանության 1 ծառայող`գնդապետ Արթուր Վանոյանն սպանվել է, եւս 4 անձ` վիրավորվել:
Զինված խումբը պահանջում է ազատ արձակել ժիրայր Սեֆիլյանին: Հիշեցնենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով 2016թ. հունիսի 22-ին Ժիրայր Սեֆիլյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը կազմակերպելու համար: Մասնավորապես, Ժ. Սեֆիլյանն անմիջական շփումներ է ունեցել քրեական գործով որպես մեղաղրյալ ներգրավված տարբեր անձանց հետ, որոնց ուղղակիորեն հանձնարարել է ապօրինի կերպով պահվող զենք և ռազմամթերք փոխադրել, դրանք տեղափոխել և պահել տարբեր վայրերում, ինչպես նաև պատրաստ լինել՝ համապատասխան հրամանի դեպքում օգտագործել դրանք։

Замглавы Полиции Армении призывает вооруженную группу сдаться и освободить заложников 07/17/2016   20:11  |  Актуальная тема
Переговоры с  вооруженными людьми,  проникшими утром на территорию полка патрульно-постовой службы полиции Армении, продолжаются.
Жирайр Сефилян в переговорах не участвует, сообщил журналистам заместитель начальника Полиции Армении Унан Погосян.
Ранее муссировались слухи о том, что лидер оппозиционного движения “Новая Армения” был доставлен из УИУ “Вардашен” на место инцидента для ведения переговоров.
Он также проинформировал, что  в заложниках у вооруженной группы, находятся шестеро полицейских. Один сотрудник полиции - полковник Артур Ваноян убит, еще четверо ранены. Погосян отметил, что вооруженная группа требует особождения Жирайра Сефиляна.
Напомним, 22 июня в рамках расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении уголовного дела, Жирайру Сефиляну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА. В частности, Ж. Сефилян поддерживал непосредственный контакт с различными лицами, привлеченными по уголовному делу в качестве обвиняемых, которым напрямую поручил транспортировку незаконно хранимого оружия и боеприпасов, их перевозку и хранение в различных местах, а также быть готовыми использовать их в случае поступления соответствующего приказа.
11:13 17/07/2016  |  Актуальная темаСлухи о начале вооруженного восстания в Ереване не соответствуют действительности - СНБ Армении