Փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության գործով երկրորդ մեղադրյալն էլ մեղսունակ ճանաչվեց 07/16/2016   14:22  |  Քրեական խրոնիկոն
Փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության գործի նախաքննության շրջանակներում ստացվել է նաև երկրորդ մեղադրյալի՝ Գևորգ Զոհրաբյանի նկատմամբ կատարված դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացությունը: Այս մասին ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի հարցմանը հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից, նշելով, որ նա մեղսունակ է ճանաչվել:
Փորձագետները գտել են, որ նա գիտակցել է իր գործողությունների վտանգավորությունը, ղեկավարել դրանք, հետևաբար մեղսունակ է: Միաժամանակ փորձագետները մեղադրյալին բնութագրել են որպես նպատակուղղվածություն, իրավիճակային իմպուլսիվություն, գաղտնապահություն, իրավիճակային ստախոսություն ու նախաձեռնողականություն ունեցող անձնավորություն:
Ավելի վաղ, «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր նաև գործով մյուս մեղադրյալի՝ Արթուր Միհրանյանի նկատմամբ դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացության մասին, որով նա նույնպես մեղսունակ էր ճանաչվել:
Ըստ այդ եզրակացության, Արթուր Միհրանյանը նախկինում հոգեկան հիվանդությամբ չի տառապել և ներկայումս ևս չի տառապում: Չնայած նրան, որ նա իմպուլսիվ է, իր արարքները չկշռադատող՝ այնուամենայնիվ, հանցագործության կատարման պահին աֆեկտի վիճակում չի գտնվել:
Հարկ է նշել, որ նախաքննական մարմինը հոգացել է, որ փորձաքննության ենթարկվող մեղադրյալները միաժամանակ չգտնվեն հոգեբուժարանում։
Հիշեցնենք, որ 1982 թ. ծնված Կարեն Վարդանյանը մարտի 17-ին Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեկշաբաթյա գործուղում մեկնելու նպատակով դուրս էր եկել տնից և չէր վերադարձել: Նրա երկար բացակայությունը կասկածի տեղիք էր տվել և հաղորդում էր ներկայացվել ոստիկանություն` նրա անհետ կորելու վերաբերյալ:
Պարզվել էր, որ նա դաժան սպանության զոհ է դարձել, ու քննչական կոմիտեն մեղադրանքներ էր առաջադրել Արթուր Միհրանյանին և Գևորգ Զոհրաբյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով՝ սպանություն կազմակերպված խմբի կողմից՝ շահադիտական դրդումներով:

Второй фигурант дела об убийстве эксперта Карена Варданяна также признан вменяемым 07/16/2016   17:41  |  Криминальная хроника
Второй фигурант дела об убийстве эксперта Карена Варданяна – Геворк Зограбян признан вменяемым. Об этом свидетельствует заключение судебно-психиатрической экспертизы, сообщили в ответ на запрос “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении.
Эксперты пришли к заключению, что Зограбян осознавал общественную опасность свих действий, управлял ими, следовательно, он вменяем. При этом эксперты охарактеризовали обвиняемого как личность, обладающую целеустремленностью, ситуативной импульсивностью, скрытностью, инициативностью и склонностью к ситуативной лжи.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что другой фигурант дела Артур Мигранян также был признан вменяемым.
Согласно заключению судебно-психиатрической экспертизы, Артур Мигранян не страдал и не страдает психическими заболеваниями. Несмотря на то, что он импульсивен и не обдумывает свои поступки, тем не менее, в момент совершения преступления он не находился в состоянии аффекта.
Отметим, что орган предварительного следствия также позаботился, чтобы обвиняемые одновременно не находились в психиатрической клинике.
Напомним, 33-летний Карен Варданян 17-го марта вышел из дома для отъезда в недельную командировку в ОАЭ и больше не возвращался.
Люди из его окружения были уверены, что он уехал в ОАЭ. Обеспокоившись его долгим отсутствием, они заподозрили неладное и сообщили об его исчезновении в Полицию. Позже выяснилось, что Карен был жестоко убит.Установлены мотив и способ совершения убийства эксперта Карена ВарданянаПо подозрению в совершении преступления были задержаны Артур Мигранян и Геворк Зограбян. Следственный комитет Армении предъявил им обвинения.
В отношении них была назначена судебно-психиатрическая экспертиза во избежание дальнейших спекуляций. Артуру Миграняну и Геворку Зограбяну инкриминируют пункты 7 и 8 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц из корыстных побуждений).