Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Նախագահն այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն 07/14/2016 12:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը տոնի առթիվ շնորհավորել է դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին, դեսպանության աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Ֆրանսիայի ամբողջ ժողովրդին: Նախագահ Սարգսյանն ընդծել է, որ ուրախ է տոնի առիթով ևս մեկ անգամ կրկնելու՝ Հայաստանը հպարտ է բարեկամ Ֆրանսիայի հետ իր առանձնաշնորհյալ հարաբերություններով: ՀՀ Նախագահը միջպետական հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում կարևորել ու բարձր է գնահատել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության աշխատանքը և դիվանագիտական ներկայացուցչությանը մաղթել նորանոր ձեռքբերումներ՝ ի նպաստ երկու երկրների և ժողովուրդների:
Դեսպան Շարպանտիեն շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ դեսպանություն այցելության, ջերմ շնորհավորանքի, բարեմաղթանքների, ինչպես նաև դեսպանության գործունեությանը տված բարձր գնահատականի համար և նշել, որ իր ու դեսպանության բոլոր աշխատակիցների համար մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է ամենօրյա աշխատանքով ավելի խորացնել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դարավոր բարեկամությունը, որը, դեսպանի համոզմամբ, մշտական հոգածություն է պահանջում:
«Ջերմորեն շնորհավորում և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
Մեր երկու բարեկամ երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և փոխվստահության մթնոլորտը կայուն հիմք են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա համակողմանի զարգացման և խորացման համար: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կշարունակենք ամրապնդել Հայաստանը և Ֆրանսիան միավորող կապերն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով՝ ի շահ մեր ժողովուրդների։
Հայաստանում բարձր են գնահատում Ձեր անձնական հետևողականությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտումն օրենքի ուժով դատապարտելու հարցում, ինչը մեկ անգամ ևս ընդգծում է Ֆրանսիայի և անձամբ Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, մասնավորապես՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային պայքարին։
Մենք մեծապես կարևորում ենք Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ համատեղ ներգրավվածությունն ու ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ ի նպաստ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ և ամենայն բարիք, իսկ Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին` հետագա առաջընթաց և բարօրություն»,- ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Позиция Франции в вопросе Геноцида армян вновь подчеркивает ее приверженность общечеловеческим ценностям – президент Армении 07/14/2016   14:03  |  Лента новостей
По случаю национального праздника Франции президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня французское посольство в Ереване, поздравил посла Жан-Франсуа Шарпантье и весь французский народ в лице сотрудников дипмиссии.
Как сообщает пресс-служба главы государства, С.ерж Саргсян подчеркнул, что Армения гордится особенными отношениями с Францией. Он также подчеркнул и высоко оценил роль дипломатического представительства в деле развития и укрепления межгосударственных отношений, пожелав посольству новых достижений во благо двух стран и народов.
Посол Шарпантье выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за посещение посольства, теплые поздравления и добрые пожелания, а также за высокую оценку деятельности посольства. Он отметил, что для него и для всех работников посольства большая честь и ответственность каждодневным трудом ещё больше углублять многовековую дружбу между Арменией и Францией, которая, по убеждению посла, требует постоянной заботы.
Серж Саргсян по случаю праздника также направил поздравительное послание Президенту Французской Республики Франсуа Олланду.
"Сердечно поздравляю и шлю наилучшие пожелания Вам и дружественному французскому народу по случаю Национального праздника Французской Республики.Политический диалог высокого уровня и атмосфера взаимного доверия, существующие между нашими двумя дружественными странами, являются стабильной основой для дальнейшего всестороннего развития и углубления армяно-французских отношений. Уверен, что мы совместными усилиями продолжим укреплять объединяющие Армению и Францию связи как в двустороннем, так и в многостороннем формате во благо наших народов.В Армении высоко ценят Вашу личную последовательность в вопросе осуждения на законодательном уровне отрицания Геноцида армян, что еще раз подчеркивает приверженность Франции и Вашу приверженность общечеловеческим ценностям, в частности, международной борьбе, направленной на предотвращение преступлений против человечества.Мы придаем большое значение участию и усилиям Франции, как страны-сопредседателя Минской группы, вместе с Россией и Соединенными Штатами в процессе мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, во имя мира и стабильности в нашем регионе. Еще раз поздравляя с Национальным праздником Франции, желаю Вам успехов и всяческих благ, а дружественному французскому народу - дальнейшего прогресса и благоденствия", - сказано в поздравительном послании президента Армении.