Հույսի ավանում սպանության գործով մեղադրանք առաջադրվեց և կալանավորվեց 07/14/2016   11:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 26-ամյա Ռ.Սահակյանին՝ հունիսի 30-ին Ասիրյան եղբայրների նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու համար:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ 2016 թվականի հունիսի 30-ին «Արմենիա» ՀԲԿ-ից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ իրենց մոտ բուժօգնության են տեղափոխվել 2000 թվականին ծնված Հ. Ասիրյանը, 1988թ. ծնված Ա. Ասիրյանը և 1990թ. ծնված Ռ.Սահակյանը: Հուլիսի 1-ին՝ ժամը 00:15-ի սահմաններում, Հ.Ասիրյանը, գիտակցության չգալով, մահացել է:
Հույսի Ավանում երիտասարդների վիճաբանությունն ավարտվել է անչափահասի մահով
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ասիրյան եղբայրները մարմնական վնասվածքներն ստացել են Ռ.Սահակյանի հետ տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2016 թվականի հունիսի 30-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, Երևանի Հույսի ավան թաղամասում Ռ.Սահակյանը, ալկոհոլ օգտագործած վիճակում, մոտեցել է Սահակ Ասիրյանին, և անձնական հարցերի շուրջ վիճաբանություն է առաջացել Ասիրյան ավագ եղբայրների և Ռ.Սահակյանի միջև։ Վերջինիս ձեռքին տեսնելով դանակ՝ նրանց է միացել նաև կրտսեր Ասիրյանը և փորձել օգնել եղբայրներին, որի ժամանակ էլ Ասիրյան եղբայրներից երկուսը  դանակահարվել են, վնասվածքներ է ստացել նաև Ռ.Սահակյանը։ Տուժած 2 եղբայրներին երրորդ եղբայրը ընկերոջ ավտոմեքենայով տեղափոխել է բժշկական կենտրոն, որտեղ կրտսեր Ասիրյանը, գիտակցության չգալով, մահացել է։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ռ.Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

Подозреваемому по делу об убийстве в ереванском квартале “Уйси Аван” предъявлено обвинение, он взят под стражу 07/14/2016   11:53  |  Криминальная хроника
26-летнему Р. Саакяну предъявлено обвинение в покушении на убийство братьев Асирянов 30 июня в Ереване, сообщает  пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее СК сообщил, что 30 июня 2016 года в 23:10 из республиканского медцентра “Армения” поступил сигнал о том, что к ним для оказания медпомощи был доставлен Г. Асирян 2000 года рождения, А. Асирян 1988 года рождения и Р. Саакян 1990 года рождения. 1 июля примерно в 00:15 А. Асирян, не приходя в сознание, скончался.
В результате неотложных следственных действий, предпринятых по возбужденному следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления по городу Ереван уголовному делу, было установлено, что братья Асиряны получили телесные повреждения во время потасовки с Р. Саакяном.
Согласно полученным следствием данным, 30 июня 2016 года около 22:00 в квартале “Уйси Аван” в Ереване Р. Саакян в состоянии алкогольного опьянения подошел к Сааку Асиряну. Между старшими братьями Асирянами и Р. Саакяном возник спор из-за личных вопросов. Увидев в руках последнего нож, на помощь к братьям пришел младший Асирян. В ходе инцидента двое из братьев Асирянов получили ножевые ранения, был также ранен и Р. Саакян. Один из братьев на автомобиле своего друга доставил двоих своих пострадавших братьев в медцентр, где младший Асирян, не приходя в сознание, скончался.
“По совокупности добытых доказательств Р. Саакяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА. Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное следствие продолжается”,-отмечается в сообщении.