ՀԱԷԿ-ի պաշտոնյաները առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն են կատարել. գործը դատարանում է 07/14/2016   15:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնի տեղեկացմամբ՝ ԱԱԾ քննչական վարչությունում ավարտվել է «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերությունում գնումների կազմակերպման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Գ.Մարկոսյանը, նույն ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Ռ.Մովսեսյանը, ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մ.Մովսիսյանը և վերանորոգման, նախապատրաստման և կարգավորման բաժնի պետ, գնումների գործընթացի պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավար Է.Ղազարյանը, ստեղծելով կազմակերպված հանցավոր խումբ և օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում հանցագործությունը բացահայտվել է, իսկ դրանով պետությանը պատճառված 783 միլիոն 586 հազար դրամի չափով վնասն ամբողջությամբ հատուցվել է: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:

Высокопоставленных сотрудников Армянской АЭС обвиняют в хищении в особо крупных размерах: дело направлено в суд 07/14/2016 16:08 | Криминальная хроника
Следственным управлением Службы национальной безопасности Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи с зафиксированными в процессе организации закупок в ЗАО "Армянская АЭС" злоупотреблениями, сообщает пресс-центр СНБ.
Следствием установлено, что генеральный директор ЗАО “Армянская атомная электростанция” Г. Маркосян, коммерческий директор Р. Мовсесян, заместитель гендиректора по финансово-экономической линии М. Мовсисян и начальник отдела ремонта, подготовки и регулирования, руководитель подразделения, ответственного за закупки Э.Казарян, создав организованную преступную группу, и, воспользовавшись своим должностным положением, совершили хищение в особо крупных размерах, причинив государству существенный ущерб.
"В результате предпринятых Службой национальной безопасности оперативно-следственных мероприятий, преступление было раскрыто, а причиненный государству ущерб в размере 783 586 000 драмов был полностью возмещен. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд", - отмечается в сообщении.