Վլադիմիր Կազիմիրով. ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը փակուղում է հայտնվել Իլհամ Ալիևի պատճառով. Tert.am 07/13/2016   20:41  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Tert.am-ի հաղորդմամբ՝ 1992–1996թթ.-ին ՌԴ միջնորդական առաքելության ղեկավար, ՌԴ նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով լիազոր ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը շատ է ափսոսում, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ հետաքրքրված շատ քաղաքագետներ ու փորձառու լրագրողները չեն հիշում այն կարևոր փաստաթուղթը, որի հիման վրա 1994 թվականի մայիսի 12-ից Ղարաբաղի շուրջ ձեռք է բերվել հաշտություն: Դա շատ ավելի խիստ էր իր պահանջներով, քան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերն էին:
Tert.am-ի հետ զրույցում Վլադիմիր Կազիմիրովը նշեց, որ կրտսեր Ալիևի ցանկություններն ընդհանրապես չեն համընկնում նրա նախորդի՝ Հեյդար Ալիևի ցանկությունների հետ և  հենց կրտսերի քաղաքականության հետևանքով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումն հայտնվել է փակուղում:
- Պարոն Կազիմիրով, շատերի կարծիքով՝ ապրիլյան պատերազմից հետո ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը նոր փուլ է մտել. կազմակերպվում են  երկկողմ հանդիպումներ, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նախագահող երկրների ղեկավարություններն են իրենց մտահոգությունները տարբեր կերպ արտահայտում: Ըստ Ձեզ, ի՞նչ է տեղի ունենում կարգավորման գործընթացում, երևո՞ւմ է՝ հիմնախնդրի լուծման որեւէ նախանշան, թե՞ ամեն ինչ նորից կգնա լարվածության և բախման:
–Իհարկե, ապրիլյան խաբեությունը շփման գծում եղել է ավելի մեծ  ու կտրուկ նախկին միջադեպերի համեմատ և չէր կարող չառաջացնել սուր ռեակցիաներ միջազգային հանրության և հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը համանախագահող երկրների և իհարկե Ռուսաստանի մոտ:
Բայց չպետք է մոռանալ, որ 22 տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում օգտագործվել են ազդեցության տարբեր ձևեր: Իհարկե, այս ձևերի և հատկապես հաղորդակցության և հանդիպումների մակարդակներն ունեցել են իրենց հստակ նշանակությունը, բայց ամեն դեպքում դժվար թե դրանք ունենային որոշող նշանակություն հիմնախնդրի լուծման վրա: Խնդիրն այնքան էլ այն չէ, որ հավաքվել և քննարկել են խնդիրը ոչ այնքան ճիշտ մակարդակի վրա: Վերջնական հաշվարկով՝ դա կախված է հակամարտող կողմերի դիրքորոշումից և նրանց հնարավորությունից՝ ցուցաբերել ճկունություն կարգավորման գործընթացում:
-Պարոն Կազիմիրով, հիմա ընթացող գործընթացներում ներգրավված են գերտերությունների ղեկավարներ. նախ հանդիպումները կայացան Վիեննայում՝ ամերիկյան, հետո Սանկտ Պետերբուրգում՝ ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, ԼՂ կարգավորման գործընթացում ակտիվացել է նաև գերմանական միջամտությունը: Սա ի՞նչ է նշանակում. Արդյո՞ք գերտերությունները մտահոգված են խնդրով, թե պարզապես նրանցից յուրաքանչյուրը փորձում է իր գերիշխանությունը տարածել այս տարածաշրջանում՝ այս կոնֆլիկտի միջոցով:
- ԼՂ հիմնախնդրի հետ կապված այդ և այլ երկրների անհանգստությունը շատ բնական է, հատկապես որ այս տարածաշրջանը շատ զգայուն է և ինչ-որ առումով նաև՝ պայթյունավտանգ: Երևանում, Ստեփանակերտում և Բաքվում նոր պատերազմի վտանգի մասին  պետք է հասկանան առավել շատ, քան Մոսկվայում, Վաշինգտոնում, Փարիզում կամ Բեռլինում:
Կային ժամանակներ, երբ ազդեցության հետ կապված խնդիրներն այս տարածաշրջանում առաջին պլան էին մղվել, բայց հիմա ՄԽ-ի համանախագահները և ԵԱՀԿ նախագահը փոխազդում են Ղարաբաղի վրա ավելի լավ, քան տասը տարի առաջ: Խոսել տարածաշրջանում իշխանության ձգտման մասին, անհեթեթ է, պետք չէ արձագանքել ակնհայտ չափազանցություններին:

Владимир Казимиров: Ильхам Алиев – причина тупика в разрешении карабахского конфликта - Tert.am 07/14/2016   09:23  |  Карабахский конфликт
Руководитель посреднической миссии России в 1992–1996гг.,  представитель президента РФ по Нагорному Карабаху, бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от России Владимир Казимиров очень сожалеет о том, что даже политологи и опытные журналисты не знают или не помнят главный документ, на основе которого было достигнуто перемирие вокруг Карабаха с 12 мая 1994 г. Это - заявление Совета глав государств СНГ от 15 апреля того года. С ним были согласны все руководители стран СНГ, включая президентов Азербайджана и Армении.  По его словам, в нём впервые был жестко (более жестко, чем в резолюциях СБ ООН) поставлено требование не только прекращения огня, но и его надёжного закрепления.  В эксклюзивном интервью Tert.am он отметил,  что стремления Алиева-младшего расходятся с желаниями его отца – Гейдара Алиева. «В этом и состоит сама суть тупика в разрешении конфликта», - заявил Владимир Казимиров.
- Г-н Казимиров, многие считают, что после четырехдневной апрельской войны процесс урегулирования карабахского конфликта вступил в новую фазу: организуются двухсторонние встречи, лидеры стран-сопредседателей МГ ОБСЕ разными способами выражают свою озабоченность. Уверена, что Вы, как человек, стоящий у истоков этого процесса, следите за развитиями. На Ваш взгляд, что происходит в процессе урегулирования, наблюдаются какие-либо признаки решения вопроса либо все вновь приведет к эскалации напряжения и столкновению?
- Разумеется, апрельская афера была крупнее и резче всех  прежних инцидентов на линии соприкосновения и не могла не вызвать обострённой реакции в международном сообществе, и особенно у стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, и, конечно, у России. Но не забудем, что на протяжении 22 лет перемирия использовались разные формы воздействия на процесс урегулирования карабахского конфликта. Конечно, различия в формах и особенно в уровне контактов и встреч имели определенное значение, но всё же вряд они могли обрести решающее значение для разрешения конфликта. Не в том проблема, что собрались и обсудили не на том уровне. В конечном счёте, гораздо больше зависит от позиции противостоящих сторон и их способности проявить гибкость в урегулировании.
- Г-н Казимиров, в процессы, протекающие в настоящее время, вовлечены лидеры сверхдержав: сперва, встреча состоялась в Вене – по инициативе американской стороны, потом в Санкт-Петербурге – по инициативе российской стороны, в процессе карабахского урегулирования активизировалось также вмешательство Германии. Что это означает? Действительно сверхдержавы обеспокоены вопросом или же просто каждая из них стремится распространить свою власть в регионе посредством этого конфликта?
- Обеспокоенность этих и других государств обострением ситуации вокруг Карабаха вполне естественна, тем более, что этот регион весьма чувствителен и в известной мере даже взрывоопасен. В Ереване, Баку и Степанакерте должны понимать опасность новой войны не меньше, а больше, чем в Москве, Вашингтоне, Париже или Берлине. Были времена, когда проблемы влияния в этом регионе выходили, чуть ли, ни на первый план, но сейчас сопредседатели МГ и председатель ОБСЕ взаимодействуют по Карабаху лучше, чем десятилетия назад. Говорить о чьём-то стремлении к власти в регионе нелепо - не стоит отзываться на явные переборы.