Պայմանավորվել են համագործակցել կոռուպցիայի դեմ պայքարում. ՔԿ նախագահը և ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահը հուշագիր ստորագրեցին 07/13/2016 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջին։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների քննչական մարմինների միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր՝ երկուստեք կարևորելով քրեական գործերով միմյանց օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակումն ու իրավական օգնության ցուցաբերումը։ Կողմերը նախանշել են փոխգործակցությունը զարգացնելու կոնկրետ ուղղություններ։
Առանձնազրույցից հետո ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը և ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր։
Ըստ այդմ՝ կողմերը, իրենց պետությունների ազգային օրենսդրության և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքներին և նորմերին համապատասխան, պայմանավորվել են համագործակցել կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մարդու իրավունքների պաշտպանության, դիմումների քննության, ինչպես նաև՝ յուրաքանչյուր կողմի իրավասության այլ լիազորությունների իրականացման բնագավառում:
Կկազմակերպվեն պատվիրակությունների կամ փորձագետների փոխադարձ այցեր՝ համաձայն նախապես մշակված փոխանակության ծրագրի, ֆորումներ, աշխատանքային հանդիպումներ, գիտաժողովներ և կլոր սեղաններ՝ ապահովելու միջազգային համագործակցությունը իրավական օգնության բնագավառում, նաև բազմակողմ միջոցառումների շրջանակներում դիմումների քննության և այլ լիազորությունների իրականացման բնագավառում, կապահովվի պատշաճ տեղեկատվության փոխանակումը:
ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հրավերով՝ հուլիսի 12-ին։
Ծանոթություն. ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության պարտականությունների ու իրավասությունների մեջ է մտնում նաև վերահսկողության սահմանումը՝ արդարադատության գերատեսչությունների և վարչությունների ֆինանսական և վարչական հարցերի, դատական իշխանության ենթակա կառույցների, իրավապահ մարմինների, պետական ընկերությունների և ինստիտուտների, քաղաքապետարանների և ներքին գործերի նախարարության ենթակա կառույցների և այլ կազմակերպությունների վրա, նշված կառույցներում կանոնավոր կարգով ստուգումների իրականացումը։

Председатель СК Армении и глава Организации Генеральной инспекции Ирана договорились о сотрудничестве в борьбе с коррупцией 07/13/2016   13:50  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян сегодня принял главу Организации Генеральной инспекции Исламской Республики Иран Насера Сераджа.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества между следственными органами двух стран, придав важность взаимообмену оперативной информацией по уголовным делам и оказанию друг другу правовой помощи. Стороны обозначили конкретные направления для развития взаимодействия. После переговоров в формате тет-а-тет, председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян и глава Организации Генеральной инспекции Исламской Республики Иран Насер Серадж подписали меморандум о взаимопонимании.
Стороны при поддержке своих государств и в соответствии с созвучными международному праву принципами и нормами договорились сотрудничать в борьбе с коррупцией, в сфере защиты прав человека, рассмотрения обращений, а также при осуществлении иных полномочий в рамках компетенции каждой из сторон.
В сообщении отмечается, что будут организованы взаимные визиты делегаций или экспертов в соответствии с заранее разработанной программой по обмену, а также форумы, рабочие встречи, научные конференции и круглые столы для обеспечения международного сотрудничества в сфере оказания правовой помощи и изучения обращений в рамках многосторонних мероприятий, а также осуществления иных полномочий. Будет обеспечен надлежащий обмен данными.
Делегация, возглавляемая председателем Организации Генеральной инспекции Исламской Республики Иран Насером Сераджем, прибыла в Армению с рабочим визитом по приглашению председателя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна 12-го июля.
Примечание: В обязанности и полномочия Организации Генеральной инспекции ИРИ входят также установление контроля за финансовыми и административными вопросами органов юстиции, подведомственными судебной власти структурами, правоохранительными органами, государственными компаниями и институтами, мэриями и подведомственными министерству внутренних дел структурами и другими организациями, проведение в указанных структурах регулярных проверок.