Իրանական կողմը դրական է արձագանքել Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալներն ավելացնելու հայկական կողմի առաջարկին 07/12/2016 19:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի հետ:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու բարեկամ պետությունների միջև հարաբերությունները, որոնք շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը դիմել է Էսհաղ Ջահանգիրիին՝ Իրանից Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալներն ավելացնելու հարցով, քանի որ Վրաստանի տարածքում մայրուղային գազատարի վնասված հատվածներում վերականգնողական աշխատանքների իրականացման նպատակով հուլիսի 10-ից օգոստոսի 10-ը Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է: Իրանական կողմը դրական է արձագանքել հայկական կողմի առաջարկին:
Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին անդրադարձ են կատարել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Иран согласился с предложением Армении об увеличении объемов поставок газа в республику 07/13/2016   00:25  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян переговорил во вторник по телефону с первым вице-президентом Ирана Эсхак  Джахангири, сообщает пресс-служба армянского правительства.
В ходе телефонной беседы Овик Абраамян обратился к Джахангири с предложением об  увеличении объемов импортируемого в республику иранского газа, поскольку из-за работ по реабилитации поврежденных участков магистрального газопровода на территории Грузии подача природного газа из РФ в Армению временно прекращена с 10-го июля по 10 августа.
Иранская сторона положительно откликнулась на предложение армянской стороны.
Овик Абраамян и Эсхак Джахангири также коснулись других вопросов, представляющих обоюдный интерес.
Собеседники высоко оценили отношения между двумя дружественными странами, которые продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия. Стороны также обсудили широкий круг вопросов, связанных с дальнейшим расширением и углублением экономического сотрудничества между Арменией и ИРИ.