Ես ցանկանում եմ, որ խաղաղություն տիրի Սիրիայում, սիրիացիները որոշեն` ով պետք է լինի իրենց ղեկավարը. ՀՀ Նախագահ (տեսանյութ) 07/12/2016   17:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը պահպանում է հարաբերությունները Սիրիայի իշխանությունների հետ և համարում է դա ճիշտ: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` արաբական «Ալ-Մայադին» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Մեր հարաբերությունները պահպանում ենք Սիրիայի իշխանությունների հետ և համարում ենք դա ճիշտ: Ով լինի Սիրիայում իշխանություն, մենք համագործակցելու ենք սիրիական իշխանությունների հետ: Հայ համայնքը գրեթե ամբողջությամբ դուրս է եղել Սիրիայից, սակայն այնտեղ դեռևս մի քանի հազար հայրենակիցներ ունենք, և մեզ համար չափազանց կարևոր է մեր պատմական ժառանգությունը: Ես միայն ցանկանում եմ, որ հնարավորինս կարճ ժամանակում խաղաղություն ու հանդարտություն տիրի Սիրիայում, ես ցանկանում եմ, որ սիրիացիները որոշեն, թե ով պետք է լինի իրենց ղեկավարը: Ցանկանում եմ, որ սիրիացիներն այսքան տանջանքից ու չարչարանքից հետո հնարավորություն ունենան եռանդով լծվելու երկրի վերականգնմանը: Ես բազմաթիվ անգամ եղել եմ Սիրիայում, տեսել եմ ծաղկուն քաղաքներ, և հիմա, երբ հեռուստատեսությամբ եմ տեսնում, զարմանում եմ, թե ինչի է ի վիճակի մարդակային ատելությունը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշել է ՀՀ նախագահը:

Президент Армении пожелал сирийскому народу скорейшего наступления мира в стране 07/12/2016   18:05  |  Лента новостей
Армения поддерживает отношения с властями Сирии и считает это правильным. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью арабскому телеканалу “Аль- Майадин”.
Он отметил, что многие армяне уехали из Сирии, однако там еще остаются несколько тысяч наших соотечественников.
“Чрезмерную важность для нас представляет наше историческое наследие. Я желаю, чтобы как можно скорее в Сирии установился мир и воцарилось бы спокойствие, чтобы сирийцы решали, кто должен стоять во главе их страны. Желаю, чтобы после стольких мучений и страданий сирийцы преисполнились рвением к восстановлению страны”, - отметил президент Армении.
“Я неоднократно бывал в Сирии, видел процветающие города, и теперь,  когда я их вижу по телевизору, удивляюсь тому, на что способна человеческая ненависть”, - сказал президент.
11:08 05/07/2016  |  Международные новостиAmnesty International обвинила противников режима Асада в военных преступлениях
14:11 06/05/2016  |  Международные новостиСамолеты ВВС Сирии не наносили удары по лагерю беженцев в Идлибе - источник
16:08 20/09/2013  |  Международные новостиФСБ: В Сирии в качестве наемников могут находиться до 400 выходцев из России
15:08 20/09/2013  |  Лента новостейПредставители ряда церквей призвали мировое сообщество предпринять шаги по предотвращению насилия в Сирии