Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եթովպիայի նորանշանակ դեսպանը 07/12/2016   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրում Աբայ Թեշոմեն (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ դիվանագիտական առաքելության իրականացման ընթացքում նա իր մասնագիտական գիտելիքներն ու եռանդը լավագույնս կծառայեցնի Հայաստանի և Եթովպիայի միջև կապերի խորացման ու ամրապնդման գործին:
Անդրադառնալով հայ և եթովպացի ժողովուրդների պատմական առնչություններին՝ Նախագահն ընդգծել է, որ դեռևս 7-րդ դարում կազմավորված Եթովպիայի հայ համայնքն իր նշանակալի ավանդն է ունեցել երկրի հասարակական, քաղաքական ու մշակութային կյանքում, և երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ամուր հիմք է մեր օրերում միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու համար:
Դեսպան Թեշոմեն նշել է, որ Եթովպիայում, իսկապես, շատ հպարտ են այն ներդրումով, որ դարեր շարունակ հայերն ունեցել են երկրում: Նա ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերություններ զարգացնելուց բացի, երկու երկրները հաջողությամբ համագործակցում են նաև միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում: Եթովպիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին՝ Աֆրիկյան տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման և համագործակցության զարգացման հարցերում իր երկրի ներդրումը բարձր գնահատելու համար և գոհունակությամբ նշել, որ Եթովպիան ակտիվորեն ներգրավված է ՄԱԿ-ի և միջազգային այլ խաղաղապահ առաքելություններում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են Հայաստանի և Եթովպիայի միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման, արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների անցկացման մեխանիզմի ներդրման հարցերը: Հանրապետության Նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպանին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում:

Президент Армении обсудил с послом Эфиопии вопросы расширения двустороннего сотрудничества 07/12/2016   15:50  |  Лента новостей
Новоназначенный посол Федеративной Демократической Республики Эфиопия в Республике Армения (резиденция в Москве) Грум Абай Тешоме вручил сегодня президенту Армении Сержу Саргсяну свои верительные грамоты. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла с вступлением в должность и выразил надежду, что он наилучшим образом использует свои профессиональные знания и энергию в деле укрепления и углубления связей между Арменией и Эфиопией.
Говоря об исторических контактах армянского и эфиопского народов, Серж Саргсян подчеркнул, что образованная еще в 7 веке армянская община Эфиопии внесла свой значительный вклад в общественную, политическую и культурную жизнь страны, а вековая дружба двух народов – прочный фундамент для развития межгосударственных отношений в наши дни.
Посол Тешоме отметил, что в Эфиопии гордятся весомым вкладом армянской общины. Он добавил, что помимо развития двусторонних отношений, Армения и Эфиопия успешно сотрудничают в рамках международных организаций, в том числе ООН.
В ходе встречи собеседники придали важность расширению договорно-правовой базы между Арменией и Эфиопией, активизации межпарламентских связей, внедрению механизмов проведения политических консультаций между МИД двух стран. Президент Серж Саргсян пожелал успехов послу в ходе осуществления им дипломатической миссии в Армении.