Հայաստան է ժամանել ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջի գլխավորած պատվիրակությունը 07/12/2016 16:20 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հրավերով հուլիսի 12-ին աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, այցի շրջանակներում կողմերը կքննարկեն կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մարդու իրավունքների պաշտպանության, դիմումների քննության, ինչպես նաև երկու գերատեսչությունների իրավասություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Նախատեսվում է համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում:
Ծանոթություն. ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության պարտականությունների ու իրավասությունների մեջ է մտնում նաեւ վերահսկողության սահմանումը՝ արդարադատության գերատեսչությունների և վարչությունների ֆինանսական և վարչական հարցերի, դատական իշխանության ենթակա կառույցների, իրավապահ մարմինների, պետական ընկերությունների և ինստիտուտների, քաղաքապետարանների և ներքին գործերի նախարարության ենթակա կառույցների և այլ կազմակերպությունների վրա, նշված կառույցներում կանոնավոր կարգով ստուգումների իրականացումը։

В Армению прибыла делегация во главе с председателем Организации Генеральной инспекции Ирана 07/12/2016   17:38  |  Лента новостей
По приглашению председателя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна 12-го июля в Армению с рабочим визитом прибыла делегация, возглавляемая председателем Организации Генеральной инспекции Исламской Республики Иран Насером Сераджем.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в рамках визита стороны обсудят широкий круг вопросов, касающихся борьбы с коррупцией, защиты прав человека, изучения обращений, а также компетенции двух ведомств. Планируется подписание меморандума о взаимопонимании.
Примечание: В обязанности и полномочия Организации Генеральной инспекции ИРИ входят также установление контроля за финансовыми и административными вопросами органов юстиции, подведомственными судебной власти структурами, правоохранительными органами, государственными компаниями и институтами, мэриями и подведомственными министерству внутренних дел структурами и другими организациями, проведение в указанных структурах регулярных проверок.