Նախագահը Արգենտինայի Անկախության օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանություն 07/11/2016   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Արգենտինայի Անկախության օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանություն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը երկրի անկախության 200-ամյակի առթիվ շնորհավորել է դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիային, դեսպանության ողջ անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Արգենտինայի ամբողջ ժողովրդին՝ մաղթելով բարեկամ Արգենտինային հետագա բարգավաճում, նորանոր հաջողություններ, իսկ դեսպան Ուռիոլաբեիտիային՝ զգալի ձեռքբերումներ հայ-արգենտինյան հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ ամենատարբեր ոլորտներում առաջընթացին ուղղված երկրի ղեկավարության գործուն քայլերի շնորհիվ Արգենտինան կշարունակի իր նշանակալի դերակատարումն ունենալ թե՛ տարածաշրջանային և թե՛ միջազգային գործընթացներում: «Համոզված եմ, փոխադարձ վստահության վրա հիմնված մեր միջպետական հարաբերությունները վերընթաց զարգացում կապրեն՝ արձանագրելով երկկողմ գործակցությունն առավել խորացնող և ամրապնդող ձեռքբերումներ»,- ընդգծել է ՀՀ Նախագահը և վստահեցրել, որ Հայաստանը պատրաստակամ է անել ամեն հնարավորը՝ հայ-արգենտինյան հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի և Արգենտինայի միջև սերտ համագործակցությունն արտացոլվում է նաև միմյանց համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի նկատմամբ առանձնակի վերաբերմունքով: Այդ համատեքստում Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Արգենտինայի անկողմնակալ դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի իշխանությունների ու ժողովրդի ծանրակշիռ ավանդը:
ՀՀ Նախագահը և Արգենտինայի դեսպանը երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման գործում կարևորել են ակտիվ քաղաքական երկխոսությունն ու բարձր մակարդակի փոխայցելությունները: Զրուցակիցների համոզմամբ, հայ-արգենտինյան ամուր բարեկամության մասին է խոսում նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանը և Արգենտինան միմյանց մայրաքաղաքներում տարածաշրջանային առաջին դեսպանություններն են բացել: Դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիան միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում առանձնակի կարևորել է արգենտինահայ համայնքի դերը:
«Մեր ժողովուրդների միջև հարաբերությունները շատ ավելի երկար պատմություն ունեն, քան մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ժամանակահատվածն է: Հայ ժողովրդի համար պատմական իրողություններով պայմանավորված ծանր ժամանաշրջանում, երբ ժողովրդի մի հատված ապաստան գտավ Արգենտինայում, կարողացավ կարճ ժամանակում դրսևորվել իր դրական կողմերով, մեծ հարգանքի արժանանալ և ինտեգրվել արգենտինյան հասարակությանն ու ներդրում ունենալ երկրի զարգացման գործում»,- նշել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին՝ դեսպանություն այցելության, շնորհավորանքի և ջերմ խոսքերի համար:

Серж Саргсян уверен в стремительном развитии межгосударственных отношений с Аргентиной 07/11/2016   16:03  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян 11 июля по случаю Дня независимости Аргентины посетил аргентинское посольство в РА. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении по случаю 200-летия независимости страны поздравил посла Гонсало Уриолабеитиа, весь персонал посольства и в их лице весь аргентинский народ, пожелав дружественной Аргентине дальнейшего процветания, новых успехов, а послу Уриолабеитиа - ощутимых достижений в деле укрепления армяно-аргентинских отношений.
Серж Саргсян выразил уверенность, что благодаря действенным шагам руководства страны, направленным на прогресс в самых разных областях, Аргентина продолжит играть свою значительную роль и в региональных, и в международных процессах.
"Уверен, что наши межгосударственные отношения, основанные на взаимном доверии, будут стремительно развиваться, фиксируя все новые достижения, нацеленные на дальнейшее укрепление и углубление двустороннего взаимодействия", - подчеркнул президент, заверив в том,  что Армения готова сделать всё возможное, чтобы вывести  армяно-аргентинские отношения на качественно новый уровень.
Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что тесное сотрудничество между Арменией и Аргентиной проявляется также особым отношением к вопросам, имеющим друг для друга жизненное значение.
В этом контексте президент Армении высоко оценил непредвзятую позицию Аргентины в вопросе карабахского конфликта, а также весомый вклад властей и народа Аргентины в дело международного признания и осуждения Геноцида армян.
Глава армянского государства и посол Аргентины в деле динамичного развития двусторонних отношений подчеркнули важность активного политического диалога и взаимных визитов высокого уровня.
По мнению собеседников, о прочной армяно-аргентинской дружбе свидетельствует также тот факт, что в столицах Армении и Аргентины открылись посольства двух стран. Посол Гонсало Уриолабеитиа в вопросе развития межгосударственных отношений особенно подчеркнул важную роль армянской аргентинской общины.
"Отношения между нашими народами имеют гораздо более долгую историю, чем время, прошедшее после установления дипломатических отношений между нашими странами. В тяжелый для армянского народа период, обусловленный историческими реалиями, когда часть народа нашла прибежище в Аргентине, смогла в короткий срок проявить себя с положительных сторон, снискать к себе огромное уважение и интегрироваться в аргентинское общество и внести вклад в дело развития страны", - отметил посол Аргентины в Армении.