Հայաստանում Եթովպիայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ԱԳ նախարարի տեղակալին 07/11/2016   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 11-ին ՀՀ-ում Եթովպիայի նորանշանակ դեսպան Գրում Աբայ Թեշոմեն (նստավայրը` ք. Մոսկվա) իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարարի տեղակալը նշեց, որ Հայաստանի և Եթովպիայի միջև պատմական, կրոնական և մշակութային կապերն ամուր հիմք են ստեղծում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար: ԱԳ նախարարի տեղակալը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ դեսպանն իր նշանակալի ներդրումը կունենա տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության առավել խորացման և ամրապնդման գործում:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, մասնավորապես, կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին:

Замглавы МИД Армении и новый посол Эфиопии обсудили возможности расширения двустороннего сотрудничества 07/11/2016   17:06  |  Лента новостей
Новоназначенный посол Эфиопии в Республике Армения (резиденция в Москве) Грум Абай Тешоме 11 июля вручил копии верительных грамот заместителю министра иностранных дел Армении Армену Папикяну.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, поздравив посла в связи с назначением, заместитель министра отметил, что исторические, религиозные и культурные связи между Арменией и Эфиопией создают крепкую основу для развития двусторонних отношений. Заместитель министра иностранных дел одновременно выразил уверенность, что посол внесет значительный вклад в дальнейшее углубление и укрепление двустороннего взаимодействия в различных сферах.
В ходе встречи стороны коснулись широкого круга вопросов двусторонней  повестки дня, в частности, возможностей расширения сотрудничества в сферах образования, культуры, информационных технологий и сельского хозяйства и шагов, предпринимаемых в этом направлении.