ԼՂ-ն չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովը՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում նախագահի ուղերձների մասին 07/11/2016   14:02  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վարշավայում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շատ կարևոր ուղերձներ հղեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման մասին. լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, «Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ, ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա մատնանշեց, որ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթումշեշտադրեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Լեռնային Ղարաբաղը երկարաժամկետ խաղաղության կողմնակիցն են:
«Մենք մեր հասարակությանը պետք է պատրաստենք խաղաղության: Այդ խաղաղությունը պետք է լինի արժանապատիվ, ԼՂ-ն ոչ մի ձև, ոչ մի տարբերակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում»,- ասաց էդուարդ Շարմազանովը: Նա նշեց, որ բոլորն էլ պետք է հասկանան, որ պատերազմի սպառնալիքը Ադրբեջանի, նաև՝ Թուրքիայի կողմից է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մյուս կարևոր ուղերձը, ըստ Էդուարդ Շարմազանովի, այն էր, որ շեշտվեց, որ ՆԱՏՕ-ն այն հարթակը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի ԼՂ հիմնախնդիրը, Ադրբեջանի փորձերը՝ քննարկումները տանել այլ՝ օրինակ՝ ԵԽԽՎ-ի, թե մեկ այլ հարթակ, ընդունելի չեն:
Էդուարդ Շարմազանովը Նախագահի մյուս կարևոր ուղերձը համարեց այն, որ շեշտվեց, որ ապրիլյան պատերազմից հետո ձեռք բերված Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները պետք է ի կատար ածվեն. հետաքննության մեխանիզմներ պետք է դրվեն և ԵԱՀԿ պետք է ընդլայնվի Մինսկի խմբի դիտորդական առաքելության խմբի կազմը: Նկատեց, որ Ադրբեջանը փորձում է հետքայլ անել, չկատարել այդ պայմանավորվածությունները:
«Ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ ստատուս քվոն անընդունելի է, որ պետք է տարածքների վերադարձնել: Մենք հայտարարում ենք, որ մեզ ձեռնտու չէ ստատուս քվոն, ստատուս քվոյի հիմնական խոչընդոտողն Ադրբեջանն է: Մենք բոլորս գտնում ենք, որ ստատուս քվոն պետք է փոխվի, ստատուս քվոյի փոփոխման համար պետք է մեկ քայլ՝ պետք է ճանաչել ԼՂ-ի ինքնորոշման իրավունքը: Վարշավայում Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ թիվ մեկ խնդիրը Արցախի կարգավիճակի, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է: Արցախի ժողովուրդն ինքը պետք է լինի իր ճակատագրի դարբինը»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակը:
էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձավ նաև Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններին, հիշեցրեց, որ առաջիկայում նախատեսվում է հանդիպում, նշեց, որ մենք պետք է շահագրգռված լինենք, որ այդ երկու կառույցների միջև հարաբերությունները լավանան:
Անդրադառնալով ՆԱՏՕ-ին՝ Հայաստանի անդամակցությանն ասաց, որ անձամբ իր կարծիքով, Հայաստանը չպետք է դառնա ռազմական դաշնակիցն այն կառույցի, որտեղ կա Թուրքիան:

Выступление президента Армении на саммите НАТО содержало ряд важных посылов мировому сообществу - Шармазанов 07/11/2016   14:50  |  Карабахский конфликт
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна во время состоявшегося в Варшаве саммита стран-членов НАТО и не являющихся членами Альянса содержало ряд четких посылов мировому сообществу. Об этом, как передает "Арцахпресс", в беседе с журналистами заявил вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов.
“Выступление президента Армении Сержа Саргсяна на саммите НАТО подчеркнуло, что и Армения, и НКР являются сторонниками долгосрочного мира. Мы должны готовить наше общество не к войне, а к миру.Этот мир должен быть достойным. Нагорный Карабах ни в какой форме и ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана. Все должны понимать, что угроза войны исходит от Азербайджана, а также Турции”,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
“Наперекор заявлениям Алиева и оценкам азербайджанской прессы, выступление президента Армении Сержа Саргсяна на саммите НАТО дало понять, что ни Североатлантический альянс, ни какая-либо другая международная структура не являются местом для обсуждения проблемы НКР: для этого есть соответствующий формат. Перенос обсуждения карабахского конфликта в другие инстанции – будь то НАТО, ПАСЕ, неприемлемо и противоречит многочисленным заявлениям Минской группы ОБСЕ”,- добавил зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
Как отметил Шармазанов, следующим важным посылом стало заявление, в котором было подчеркнуто, что достигнутые в Вене и в Санкт-Петербурге договоренности должны быть претворены в жизнь: должны быть внедрены механизмы расследования, расширен состав наблюдательской миссии Минской группы ОБСЕ. Было отмечено, что Азербайджан пытается сделать шаг назад, не выполнять эти договоренности.
Эдуард Шармазанов отметил, что в Варшаве Серж Саргсян отметил, что статус -кво изменится, если будет признана реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.Статус -кво изменится, если будет признана реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение – президент Армении "Народ Арцаха сам должен ковать свою судьбу. Основным препятствием этому является Азербайджан, который отрицает право народа НКР на самоопределение. Мы считаем, что status quo должен быть изменен, однако для этого надо признать право народа НКР на самоопределение”,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
16:43 09/07/2016  |  Лента новостейСтатус -кво изменится, если будет признана реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение – президент Армении
19:43 08/07/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении встретится в Варшаве с госсекретарем США Джоном Керри