Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վարշավայում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ 07/09/2016   15:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վարշավայում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող բոլոր հարցերում Ֆրանսուա Օլանդի հետևողական աջակցության և կարևոր դերակատարման համար, ընդգծելով, որ Հայաստանում իրապես հպարտանում են Ֆրանսիայի հետ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ ունենալու իրողությամբ:
Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը տարիների ընթացքում նկատելիորեն ընդլայնվել է. ԵՄ երկրների շարքում Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանում ներդրումների ծավալով առաջատար դիրք զբաղեցնող երկրներից մեկը:
Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել վերջերս Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նախագծի ընդունման համար, որում մեծ է Նախագահ Օլանդի անձնական ներդրումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: ՀՀ Նախագահը մեծապես կարևորել է Ֆրանսիայի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկի, ակտիվ դերակատարությունը բանակցային ճանապարհով հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործում և շնորհակալություն հայտնել Նախագահ Օլանդին նաև անձնական ջանքերի հետևողական ներդրման համար։ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը երկուստեք կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ընդունված հայտարարություններում ամրագրված դրույթների անվերապահ կատարումը: Նախագահները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացի առաջմղման հեռանկարի շուրջ:

Серж Саргсян на встрече с Франсуа Олландом в Варшаве обсудил карабахское урегулирование 07/09/2016   15:59  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян встретился в  субботу в Варшаве со своим французским коллегой Франсуа Олландом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении выразил благодарность за последовательную помощь и важную роль Франсуа Олланда во всех вопросах, имеющих жизненно важное значение  для Армении. Он подчеркнул, что в Армении действительно гордятся особенными отношениями с Францией.
Президент Армении с удовлетворением констатировал заметное расширение с годами армяно-французского  экономического сотрудничества. По слова главы армянского государства, в ряду стран ЕС Франция продолжает оставаться одной из государств, занимающих передовые позиции по объему инвестиций в Армении.
Серж Саргсян выразил признательность за недавнее принятие Национальным Собранием Франции предусматривающего уголовное наказание за отрицание Геноцида армян законопроекта, в чем велик личный вклад президента Олланда.
В ходе встречи собеседники коснулись также нагорно-карабахской проблемы.
Президент Армении подчеркнул важность активной роли Франции как одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в деле мирного урегулирования проблемы переговорным путем и выразил благодарность Франсуа Олланду и за последовательно прилагаемые им личные усилия.
Серж Саргсян и Франсуа Олланд обоюдно подчеркнули важность безоговорочного выполнения положений, закрепленных в принятых в ходе встреч в Вене и Санкт-Петербурге встреч заявлениях. Президенты обменялись мнениями вокруг перспективы продвижения переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахской проблемы.