Սերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների անվերապահ կենսագործումը 07/09/2016   00:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աշխատանքային այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 8-ի երեկոյան ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը ցավակցություն է հայտնել պետքարտուղար Քերիին` ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Դալլաս քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի կապակցությամբ:
ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի շարունակական ջանքերը` ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը: Հանդիպման առիթով Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր երախտագիտությունն է հայտնել պետքարտուղար Քերիին` Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի նկատմամբ սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի պատճառով հակամարտության գոտում ստեղծված լարված իրավիճակից դուրս գալուն միտված գործուն քայլերի համար, նաև որոնց արդյունքում կայացան Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներն ու ընդունվեցին համատեղ հայտարարություններ:
Սերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին անդրադարձել են ս.թ. հուլիսի 6-ին Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահների միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ քննարկված հարցերին: Զրուցակիցները ևս մեկ անգամ կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների անվերապահ կենսագործումը:

Серж Саргсян и Джон Керри отметили важность выполнения достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей по Карабаху 07/09/2016   09:25  |  Карабахский конфликт
Президент Армении Серж Саргсян, находящийся с рабочим визитом в Варшаве в рамках саммита НАТО, накануне, 8 июля, вечером встретился с госсекретарем США Джоном Керри, сообщает пресс-служба главы государства.
В начале встречи президент выразил соболезнования в связи с трагедией в техасском городе Даллас.
Президент Армении и госсекретарь США обсудили вопросы касаемо урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Серж Саргсян высоко оценил последовательные усилия США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в направлении обеспечения мира и стабильности в регионе. Серж Саргсян вновь поблагодарил Керри за действенные шаги по ослаблению напряженности в зоне конфликта, создавшейся вследствие развязанной Азербайджаном в апреле агрессии против Нагорного Карабаха, и в результате которых состоялись встречи в Вене и Санкт-Петербурге и были приняты совместные заявления.Президенты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта - посредникиПрезиденты Армении, РФ и Азербайджана констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов - совместное заявлениеСерж Саргсян и Джон Керри коснулись состоявшейся 6 июля телефонной беседы между президентами России и США, в ходе которой были обсуждены вопросы нагорно-карабахского урегулирования.Путин обсудил с Обамой карабахское урегулированиеСобеседники вновь придали важность безоговорочной реализации договоренностей, достигнутых в ходе встреч в Вене и Санкт-Петербурге.