Ներկայացել է փաստաբան ու խարդախությամբ քաղաքացուց խոշոր գումար հափշտակել 07/08/2016   16:54  |  Քրեական խրոնիկոն
«Իրավաբանների և հոգեբանների միջազգային ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Խաչատուր Մարոզյանը կրկին հայտնվել է ամբաստանյալի աթոռին, վերջինս քաղաքացուն ներկայացել է որպես փաստաբան և խոշոր չափերի հասնող գումար հափշտակել:
Ըստ մեղադրանքի՝ Խաչատուր Մարոզյանը ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ չհանդիսանալով և չունենալով ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 40-րդ և ՀՀ Փաստաբանության մասին օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված ` դատական գործ վարելու պատշաճ ձևակերպված լիազորություններ Ա.Հարությունյանի խոշոր չափերի գույքը խարդախությամբ հափշտակելու դիտավորությամբ, ներկայացել է որպես փաստաբան, խոստացել է վերջինիս պատկանող գույքի պետական գրանցում կատարելու նպատակով քաղաքացիական հայց ներկայացնել դատարան և փաստաբանական գործունեություն իրականացնելու դիմաց պահանջել ու ստացել է խոշոր չափի` 700 000 ՀՀ դրամ գումար` Ա.Հարությունյանին պատճառելով խոշոր չափի գույքային վնաս:
Խաչատուր Մարոզյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք նաև, որ 2014թ. Մարոզյանը նույն հոդվածով կրկին ամբաստանվել է, այն ժամանակ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ Սվետլանա Թորոսյանի խոշոր չափերով գույքը խարդախությամբ հափշտակելու նպատակով, վերջինիս իրավաբանական օգնություն ցուցաբերելու և նրա քրոջ՝ Ծովինար Սիմոնյանի վերաբերյալ ՌԴ Սուրգուտ քաղաքի դատարանի կողմից կայացված ամուսնալուծության վճռի հիմնավորումները ստանալու, դրանք բողոքարկելու պատրվակով 2013թ. մարտից մինչև մայիս ընկած ժամանակահատվածում, մաս-մաս վերցրել է խոշոր չափի ընդհանուր 1.640.000 դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլար և չարաշահելով վերջինիս վստահությունը, ծախսել է իր անձնական կարիքների համար:
Սակայն Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքում Մարոզյանին արդարացրել է՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Գործով տուժողի և մեղադրողի կողմից վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել պահանջով՝ կայացնել մեղադրական դատավճիռ, միևնույն ժամանակ բավարարել նաև տուժողի քաղհայցը՝ 4000 և 1200 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, ինչպես նաև 210.000 ՀՀ դրամ որպես փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումար, սակայն վերաքննիչ բողոքը մերժվել է:

Председатель “Международной ассоциации юристов и психологов” оказался на скамье подсудимых 07/08/2016   17:27  |  Криминальная хроника
Председатель общественной организации “Международная ассоциация юристов и психологов” Хачатур Марозян вновь оказался на скамье подсудимых.
Согласно обвинению, Хачатур Марозян, не являясь членом Палаты адвокатов Армении и не обладая должным образом оформленными полномочиями на ведение судебного дела, предусмотренными статьей 40 Гражданского процессуального кодекса и ст. 5 закона РА “Об адвокатуре”,  с целью хищения мошенническим путем принадлежащего А.Арутюняну имущества в крупном размере представился адвокатом, пообещал ему подать в суд гражданский иск для госрегистрации его имущества и потребовал и получил за услуги адвоката крупную сумму -  700 тыс драмов. А. Арутюняну был нанесен крупный имущественный вред.
Хачатуру Марозяну предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 178(Мошенничество, совершенное  в крупных размерах) Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В 2014 году Марозян проходил уже обвиняемым по той же статье. Хачатура Марозяна обвиняли в том, что он с целью хищения мошенническим путем принадлежащего Светлане Торосян имущества под предлогом оказания ей юридической помощи и получения обоснований по вынесенному Сургутским городским судом решения по бракоразводному процессу касаемо ее сестры, Цовинар Симонян, под предлогом его обжалования,в период с марта по май 2013 года заполучил по частям крупную сумму - 1 640 000 драмов(4 тыс. долларов США), и, злоупотребив доверием последней, потратил их на личные нужды.
Однако суд административных районов Аван и Нор Норк оправдал Марозяна в предъявленном ему обвинении по  пункту  2 части 2 статьи 178 УК РА за отсутствием состава преступления.