Ավետիսյանների սպանության գործով տուժող կողմը ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնի դատարանին 07/08/2016 12:36 | Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով այսօրվա դատական նիստում նախատեսվում է, որ տուժող կողմը ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնի դատարանին: Անցյալ դատական նիստը հետաձգվել էր ինքնաբացարկի միջնորդությունը ներկայացնելու համար ժամանակ տրամադրելու նպատակով:
Ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու համար հիմք է ծառայել դատարանի որոշումը տուժող կողմի՝ ՌԴ-ի դեմ ներկայացված քաղհայցի առնչությամբ:
Դատարանը որոշել էր հրաժարվել արդեն իսկ քաղաքացիական հայցվորներ ճանաչված տուժողների իրավահաջորդներ Լուսինե Ավետիսյանի, Անահիտ Կոշտոյանի, Անդրանիկ Պողոսյանի, Նարինե Պողոսյանի ներկայացուցիչ Արամազդ Կիվիրյանի կողմից 2016 թվականի մայիսի 27-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված հայցադիմումն ընդունելուց:
Տուժող կողմը ներկայացրել էր քաղհայց Ռուսաստանի Դաշնության դեմ՝ ընտանիքի անդամների կյանքի իրավունքի խախտման փաստով 450 հազար եվրոյի չափով ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջի մասին:
Ըստ դատարանի պատճառաբանությունների, քրեական դատավարությունում քաղաքացիական հայց կարող է հարուցվել կասկածյալի, մեղադրյալի կամ նրա դեմ, ում վրա կարող է գույքային (նյութական) պատասխանատվություն դրվել մեղադրյալի գործողությունների համար, իսկ քաղաքացիական հայցվոր կարող է ճանաչվել այն անձը, ում քրեական օրենսգրքով չթույլատրված արարքով պատճառվել է քրեական դատավարության կարգով հատուցման ենթակա գույքային (նյութական) վնաս:
Ըստ դատարանի, քրեական գործի հետ միասին` ենթակա է (են) քննության քրեական օրենքով արգելված արարքով անմիջականորեն պատճառված գույքային վնասի, վնասված կամ ոչնչացված (կորսված) գույքը վերականգնելու, գնելու ծախսերի և (կամ) տուժողի բուժման կամ հուղարկավորության համար կատարված անհրաժեշտ ծախսերի հատուցման նպատակով քրեական վարույթի շրջանակներում հարուցված քաղաքացիական հայց(եր)ը:
Քրեական վարույթի շրջանակներում հարուցված այլ, այդ թվում՝ ոչ նյութական վնասի հատուցման նպատակով հարուցված քաղաքացիական հայց(եր)ը չեն համապատասխանում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 60-րդ և 162-րդ հոդվածով նախատեսված կանոնին, այսինքն՝ կոնկրետ քրեական գործի հետ միասին քննության ենթակա չեն:
Քրեական վարույթում ներկայացված հայցադիմումն ընդունելուց դատարանը կարող է հրաժարվել, եթե այն չի համապատասխանում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջներին:
Դատարանն արձանագրել է, որ հայցը ներկայացվել և վերաբերում է Վ.Պերմյակովի ենթադրյալ հանցավոր գործողությունների արդյունքում պատճառված ոչ նյութական վնասի հատուցմանը: Հայցը ներկայացվել է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան քրեական գործի հետ միասին քննելու համար: Դատարանն արձանագրել է, որ քրեական գործի հետ միասին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից քննության առարկա չի կարող դարձվել այդ գործով ոչ նյութական վնասի հատուցման մասին պահանջը: Այլ խոսքով՝ ոչ նյութական վնասի հատուցման վերաբերյալ քաղաքացիական հայցը քրեական գործի շրջանակներում ենթակա չէ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի քննությանը, իսկ ներկայացուցչի քաղաքացիական հայցը չի համապատասխանում քրեական վարույթի շրջանակներում ներկայացված քաղաքացիական հայցի առարկայի և ենթակայության վերաբերյալ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 60-րդ և 162-րդ հոդվածում ամրագրված պահանջին:
Միաժամանակ դատարանն արձանագրել է, որ ներկայացուցիչը զրկված չէ ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջով` նման հայց քննելու իրավասություն ունեցող դատարան դիմելու իրավունքից:

Потерпевшая сторона по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри представит суду новое ходатайство 07/08/2016 13:43 | Убийство семьи Аветисянов
Потерпевшая сторона планирует на сегодняшнем заседании суда по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри представить ходатайство об отводе судьи. Предыдущее заседание суда было отложено с целью подготовки соответствующего ходатайства.
Основанием для подачи ходатайства послужило решение суда по поводу гражданского иска потерпевшей стороны к РФ.
Суд отказался принять гражданский иск к рассмотрению.
Потерпевшая сторона подала гражданский иск к России на основании нарушения права на жизнь, требуя выплатить компенсацию в размере 450 тыс. евро в качестве возмещения нематериального ущерба.Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи требуют от РФ 450 тыс.евро в качестве компенсации морального ущербаСогласно доводам суда, дело по гражданскому иску может быть возбуждено против подозреваемого, обвиняемого или против того, на кого может быть возложена имущественная(нематериальная) ответственность за действия обвиняемого, а гражданским истцом может быть признано лицо, которому был нанесен подлежащий возмещению в порядке Уголовно-процессуального кодекса имущественный(нематериальный) вред, вызванный запрещенным Уголовным кодексом деянием.
Суд считает, что вместе с уголовным делом подлежат рассмотрению дела по гражданским искам, возбужденные в рамках уголовного производства с целью возмещения необходимых расходов на восстановление непосредственно причиненного запрещенным УК деянием имущественного вреда, поврежденного или уничтоженного имущества, на лечение потерпевшего или похороны.
Возбужденные в рамках уголовного производства дела, в том числе по гражданским искам с целью возмещения нематериального вреда не соответствуют правилу, предусмотренному статьями 62 и 162 Уголовно-процессуального кодекса РА, то есть, не подлежат рассмотрению вместе с конкретным уголовным делом.
Суд может отказать в принятии искового заявления, поданного в рамках уголовного производства, если оно не соответствует требованиям УПК РА.
Суд констатировал, что гражданский иск о возмещении нематериального вреда не подлежит рассмотрению судом общей юрисдикции Ширакской области, а гражданский иск представителя не соответствует требованиям, закрепленным статьями 60 и 162 УПК РА касаемо предмета и подсудности поданного в рамках уголовного производства гражданского иска.
При этом суд также констатировал, что представители не лишены права обращения в суд, обладающий соответствующей юрисдикцией для рассмотрения подобного иска с требованием о возмещении нематериального вреда.