Ալեքսանդր Ցինկերը զուգահեռներ է տեսնում ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի գործողությունների և ահաբեկչական խմբերի միջև 07/08/2016   17:27  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Իսրայելի Կնեսետի նախկին պատգամավոր, Իսրայել-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի հիմնադիր Ալեքսանդր Ցինկերը զուգահեռներ է տեսնում ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի գործողությունների և ահաբեկչական խմբավորումների վարվելակերպի միջև:
Նա ակնհայտ համարեց, որ ապրիլին խախտվեցին ոչ միայն երկու երկրների միջեւ ռազմական գործողությունների իրականացման կանոնները, այլեւ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Հունիսի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի Կնեսետի պատգամավորները պատրաստում են նոր օրինագիծ, համաձայն որի՝ կդադարեցվի զենքի վաճառքը այն երկրներին, որոնք իրականացրել են մարդու իրավունքների մեծամասշտաբ խախտումներ:
«Արմենպրես»-ը հետաքրքրվեց` արդյո՞ք ապրիլի 10-ին Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում հայկական կողմին հանձնված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողների մարմինների, ինչպես նաեւ քառօրյա պատերազմի ընթացքում Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում 3 տարեց բնակիչների խոշտանգումները չեն համարվում մարդու իրավունքների մեծամասշտաբ խախտումներ, եւ օրինագծի ընդունման դեպքում արդյոք չպե՞տք է ներառել Ադրբեջանը այդ երկրների ցանկում, Ալեքսանդր Ցինկերը պատասխանեց.
«Իսրայելը, լինելով ռազմական տեխնիկայի ամենախոշոր արտահանողներից մեկը, երբեք չի վաճառել եւ այժմ էլ չի վաճառում սպառազինություն այն երկրներին, որոնց դեմ միջազգային հանրությունը համապատասխան արգելանք է սահմանել: Նման օրինագծերը հաճախ են առաջադրվում Կնեսետում, սակայն 10000 օրինագծից միայն 400-ն է վերջնական ընթերցման ուղարկվում: Իսկ այդ բոլոր ձեռք բերված փաստերը պետք է հասցվեն համապատասխան քաղաքական եւ իրավական միջազգային կառույցներին, որոնք եւ պետք է որոշեն Ադրբեջանի նկատմամբ սահմանվող պատժի չափը»:
18:08 02/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայ պատվիրակը կոչ է արել դադարեցնել զենքի մատակարարումը Բաքվին
15:30 27/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրման Թաթոյանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակին է ներկայացրել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի դաժանությունները

Александр Цинкер видит параллели между действиями Азербайджана против Нагорного Карабаха в начале апреля и поведением террористических группировок 07/08/2016 18:33 | Карабахский конфликт
Бывший член Кнессета, основатель межпарламентской группы дружбы Израиль-Армения Александр Цинкер видит параллели между действиями Азербайджана в начале апреля текущего года против Нагорного Карабаха и поведением террористических группировок.
В беседе с “Арменпресс” он подчеркнул очевидность того, что в апреле Азербайджаном были нарушены не только правила ведения военных действий между двумя странами, но и нормы международного гуманитарного права. 15 июня стало известно о том, что депутаты Кнессета Израиля готовят законопроект, согласно которому будет прекращена продажа оружия странам, которые позволили широкомасштабные нарушения прав человека.
"Арменпресс" поинтересовался, считаются ли широкомасштабными нарушениями прав человека пытки, учиненные над 18 военнослужащими Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, тела которых были переданы Азербайджаном армянской стороне 10 июля около населенного пункта Баш Карвенд, а также над тремя пожилыми людьми в селе Талиш Мартакертского района НКР, и, в случае принятия законопроекта, войдет ли Азербайджан в этот список стран. В ответ на этот вопрос Цинкер сказал: "Будучи одним из крупнейших экспортеров военной техники, Израиль никогда не продавал и сейчас не продает вооружение тем странам, против которых международная общественность определила соответствующие запреты.Подобные законопроекты часто представляются на обсуждение Кнессета, однако из 10 тыс законопроектов только 400 направляются на окончательное чтение. А все эти аргументы и факты должны быть представлены соответствующим международным политическим и правовым структурам, которые и должны определить санкции против Азербайджана".