Հովհաննես Մուրադյանը անմեղսունակ է ճանաչվել. նախաքննությունն ավարտվել է 07/07/2016   17:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան բակի մուտքի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ 32-ամյա Հովհաննես Մուրադյանը 2016 թվականի ապրիլի 15-ին՝ ժամը 18:25-ի սահմաններում,  իր հոր անվամբ հաշվառված ավտոմեքենայով մոտեցել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի առանձնատան բակի գլխավոր մուտքին և ուսումնական նռնակ նետել առանձնատան պահակակետի ուղղությամբ՝ խաթարելով ծառայություն իրականացնող պետական պահպանության աշխատակիցների աշխատանքը։
Բացի այդ, Հ.Մուրադյանի բնակարանում օրենքով սահմանված կարգով ապրիլի 18-ին կատարված խուզարկությամբ նրա անձնական իրերի մեջ հայտնաբերվել և առգրավվել է  զգալի չափերի «տետրահիդրոկաննաբինոլ» տեսակի թմրամիջոց:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ ապրիլի 20-ին Հ.Մուրադյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱՆ «Ավան հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ից ստացվել է գրություն առ այն, որ Հովհաննես Մուրադյանը 19.09.2014 թվականից հաշվառված է իրենց կենտրոնում՝ «Շիզոֆրենիա, պարանոիդ ձև» ախտորոշմամբ: Քննիչը նրա նկատմամբ նշանակել է ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական հիվանդանոցի ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննությունների բաժնի փորձագետներին:
Թիվ 34  եզրակացության համաձայն՝ մեղսագրվող արարքի նկատմամբ Հ.Մուրադյանին հարկ է ճանաչել անմեղսունակ. ինչպես իրավախախտումը կատարելիս, այնպես էլ ներկայումս նա չէր կարող ու չի կարող գիտակցել իր գործողությունների վտանգավորությունը, ղեկավարել դրանք։  Ներկա հոգեկան վիճակով նա չի կարող մասնակցել դատաքննչական գործողություններին, սոցիալապես վտանգավոր է ինչպես իր, այնպես էլ՝ շրջապատի համար, կարիք ունի հարկադիր բուժման՝ հատուկ հսկողության հոգեբուժական բաժանմունքի պայմաններում։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` քննիչը որոշում է կայացրել ՀՀ քրեական օրենսգրքով արգելված արարքները անմեղսունակության վիճակում կատարած անձի նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու համար քրեական գործն ուղարկել դատարան։
19:20 18/05/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ երկրորդ նախագահի առանձնատան վրա ուսումնական նռնակ նետողը չի գիտակցել իր գործողությունների վտանգավորությունը
11:39 18/05/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՌոբերտ Քոչարյանի տան վրա ուսումնական նռնակ նետելու գործը չի կարճվել
09:11 18/05/2016  |  ՄամուլՌոբերտ Քոչարյանի առանձնատան պահակակետի ուղղությամբ ուսումնական նռնակ նետելու առթիվ հարուցված քրեական գործը կարճվել է. «Ժողովուրդ»
19:32 06/05/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՎերաքննիչ դատարանը մերժել է դատախազի վերաքննիչ բողոքը
16:43 21/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀովհաննես Մուրադյանին կալանավորել-չկալանավորելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը լի է հակասություններով ու անճշտություններով
16:09 21/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը մերժեց Հովհաննես Մուրադյանին կալանավորելու` քննիչի միջնորդությունը
09:32 21/04/2016  |  ՄամուլԵրկրորդ նախագահի առանձնատան գլխավոր մուտքի ուղղությամբ նռնակ նետած հոգեպես անառողջ անձը վարորդ է աշխատել, այն էլ՝ տաքսու. «Ժողովուրդ»
19:13 20/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ երկրորդ նախագահի առանձնատան ուղղությամբ ուսումնական նռնակ նետած Հովհաննես Մուրադյանին մեղադրանք է առաջադրվել
09:28 20/04/2016  |  ՄամուլԻ՞նչ ցուցմունք է տվել Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան ուղղությամբ ուսումնական նռնակ նետած 32-ամյա երևանցին. «Ժողովուրդ»

Психиатрическая экспертиза признала невменяемым мужчину, бросившего гранату в сторону особняка второго президента Армении 07/07/2016   18:21  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту инцидента у входа во двор особняка второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, следствием получено достаточно доказательств того, что Ованнес Мурадян 15 апреля примерно в 18:25 на автомобиле, зарегистрированном на имя его отца, подъехал к главному входу во двор особняка второго президента Армении Роберта Седраковича Кочаряна и бросил учебную гранату в сторону пункта охраны, нарушив работу несших службу сотрудников госохраны.
Кроме того, в результате обыска, проведенного 18 апреля в установленном законом порядке в квартире О.Мурадяна, в его личных вещах было обнаружено и изъято наркотическое средство “тетрогидроканнабинол” в значительных размерах.
По совокупности добытых доказательств, 20 апреля О.Мурадяну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 258 и части 1 статьи 268 Уголовного кодекса Армении.
В ходе предварительного следствия из ЗАО “Центр психического здоровья Аван” пришла справка, согласно которой Ованнес Мурадян с 19 сентября 2014 года состоит у них в Центре на учете с диагнозом “шизофрения, параноидальная форма. Следователь назначил в отношении него стационарную судебно-психиатрическую экспертизу, проведение которой было поручено экспертам отдела стационарных судебно-психиатрических экспертиз психиатрической клиники “Нубарашен”.
Согласно заключению №34, О. Мурадяна в отношении инкриминируемого ему деяния следует признать невменяемым: как при совершении правонарушения, так и в настоящее время он не мог и не может осознавать опасность своих действий, управлять ими. В том психическом состоянии, в котором он находится в настоящий момент, он не может участвовать в судебно-следственных действиях, он представляет социальную опасность как для себя, так и для окружающих, нуждается в принудительном лечении в условиях психиатрического отделения под особым контролем.
По совокупности полученных доказательств следователь принял решение направить в суд уголовное дело для применения принудительных мер медицинского характера в отношении лица, совершившего в состоянии невменяемости запрещенные Уголовным кодексом РА деяния.
11:52 18/05/2016  |  Криминальная хроникаУголовное дело о нападении на особняк второго президента Армении не прекращено
17:14 21/04/2016  |  Криминальная хроникаРешение суда по ходатайству об аресте обвиняемого в нападении на особняк экс-президента Армении изобилует противоречиями и неточностями - СК
16:51 21/04/2016  |  Криминальная хроника Суд в Ереване отклонил ходатайство следователя об аресте обвиняемого в нападении на особняк второго президента Армении
00:32 21/04/2016  |  Криминальная хроникаБросивший гранату в сторону особняка второго президента Армении состоял на учете в психиатрической клинике
10:12 19/04/2016  |  Актуальная темаНайден автомобиль, из которого бросили гранату в сторону особняка экс-президента Армении - СК
09:14 19/04/2016  |  Актуальная тема Задержанный по подозрению в нападении на особняк второго президента Армении дал признательные показания
21:15 18/04/2016  |  Лента новостей Задержан подозреваемый в нападении на особняк второго президента Армении Роберта Кочаряна
14:19 16/04/2016  |  Лента новостейПравоохранители ищут человека, бросившего гранату в сторону особняка второго президента Армении - СК
13:07 16/04/2016  |  Актуальная тема Установлены некоторые обстоятельства нападения на особняк экс-президента Армении
00:25 16/04/2016  |  Актуальная темаПолиция проверяет сообщение о нападении на особняк второго президента Армении Роберта Кочаряна