Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հունաստանի դեսպանին 07/06/2016   15:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 6-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին, ով Հայաստանի Հանրապետությունում ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել Իոաննիս Տայիսին Հայաստանում պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում իրականացրած արդյունավետ աշխատանքի համար եւ հաջողություն մաղթել նրան հետագա գործունեության ընթացքում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացին՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հունաստանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունումը: Այս համատեքստում նա կարեւորել է նաեւ 2015 թվականի մարտի 24-ին ՀՀ Ագգային ժողովում Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության ընդունումը:
Գալուստ Սահակյանը, խոսելով ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական խնդիրներից մեկի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում Հունաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Ըստ Գալուստ Սահակյանի՝ Հայաստանն առանձնահատուկ կարեւորություն է տալիս տնտեսության տարբեր բնագավառներում Հունաստանի հետ համագործակցության առավել խթանմանը ու ընդլայնմանը: Այս համատեքստում նշվել է, որ առեւտրատնտեսական կապերի ոլորտում կա դեռեւս չօգտագործված մեծ ներուժ:
ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսը, շնորհակալություն է հայտնելով ընդունելության համար, ուրախությամբ նշել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության տարիներին Հայաստանի եւ Հունաստանի հարաբերությունները գտնվել են բարձր մակարդակի վրա եւ հույս է հայտնել, որ հարաբերությունների կայուն զարգացումը հետայսու եւս կլինի շարունակական:
Իոաննիս Տայիսը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Աժ նախագահին՝ Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում խորհրդարանի կողմից ցուցաբերված աջակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում երկկողմ կարեւորվել են միջխորհրդարանական հարաբերություների բարձր մակարդակը, խորհրդարանական բարեկամական խմբերի շփումներն ու փոխայցերը:
14:40 16/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյանն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
14:00 17/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Վրաստանի դեսպանի հետ

Спикер парламента Армении попрощался с греческим послом 07/06/2016 15:58 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греческой Республики в РА Иоанниса Таиса, завершающего дипломатическую миссию в Армении.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, Г.Саакян поблагодарил Иоанниса Таиса за плодотворную работу в РА и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
Обратившись к процессу признания и осуждения Геноцида армян, председатель НС высоко оценил принятие парламентом Греции резолюции об ответственности за отрицание преступления ХХ века. В этом контексте он также подчеркнул важность принятия 24 марта 2015 г. Заявления НС РА, осуждающего геноцид понтийских греков и ассирийцев в Османской империи.
Г.Саакян, коснувшись одной из главных проблем внешней политики РА – Нагорно-Карабахского конфликта, отметил, что Армения осознает важность взвешенной позиции Греции в мирном урегулировании вопроса.
Председатель НС придал важность максимальному укреплению и расширению армяно-греческого сотрудничества в различных сферах экономики. В этом русле он констатировал наличие недостаточно использованного большого потенциала торгово-экономических связей.
Чрезвычайный и Полномочный посол Греческой Республики в РА Иоаннис Таис, поблагодарив за прием, с удовлетворением отметил высокий уровень отношений между Арменией и Греций за годы его дипломатической миссии и выразил надежду на их дальнейшее и стабильное развитие.
Иоаннис Таис поблагодарил спикера НС за оказанное парламентом содействие его дипломатической деятельности в Армении.
В ходе встречи обоюдно была подчеркнута важность высокого уровня межпарламентских отношений, контактов и взаимных визитов парламентских групп дружбы.