Ֆիզիկոսի սպանության գործով հայտարարվել է հետախուզում 07/06/2016 14:12 | Քրեական խրոնիկոն
Ազգությամբ հայ, ՌԴ քաղաքացի, ֆիզիկոս Արմեն Մնացականյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով հետախուզում է հայտարարվել Վանաձորի բնակիչ, անհատ ձեռնարկատիրոջ նկատմամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ քննիչը որոշում է կայացրել նրան որպես մեղադրյալ ներգրավել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ 2016 թվականի հուլիսի 03-ին Վանաձորի բժշկական կենտրոնից ահազանգ էր ստացվել, որ իրենց մոտ է տեղափոխվել 1961թ. ծնված Արմեն Մնացականյանի դիակը՝ «կրծքավանդակի ձախ կեսի հրազենային վնասվածքով և ձախ թևի քերծվածքներով»: Պարզվել է, որ Ա.Մնացականյանի դին բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել Վանաձոր քաղաքին հարակից հանդամասում գտնվող քլորատան մոտակայքից։
Սպանության դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ և ձեռնարկվել անհրաժեշտ անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Մնացականյանին կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վնասվածքը պատճառվել է ծաղկի վաճառքով զբաղվող անհատ ձեռնարկատիրոջ մասնակցությամբ տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ:
Ըստ քննության տվյալների՝ 2016 թվականի հուլիսի 3-ին Ա.Մնացականյանի ընկերոջ՝ Ռ.Մարտիրոսյանի խնդրանքով երրորդ անձը 5000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով թղթադրամը տվել է ծաղկի վաճառքով զբաղվող անհատ ձեռնարկատիրոջը՝ այն մանրելու խնդրանքով։ Գումարային հարցերի շուրջ առաջացել է վիճաբանություն, որը շարունակվել է Վանաձոր քաղաքի խճուղուն կից հանդամասում, որտեղ վերջինս և Ռ.Մարտիրոսյանն առանձնացել են՝ զրուցելու նպատակով։ Վիճաբանության ժամանակ հնչել են կրակոցներ՝Ռ.Մարտիրոսյանի ուղղությամբ, սակայն գնդակները նրան չեն դիպել։ Լսելով կրակոցի ձայները՝ նրանց է մոտեցել Ա.Մնացականյանը և փորձել հանդարտեցնել, որի ժամանակ նույն հրազենից կրակոց է արձակվել գիտնականի կրծքավանդակի ձախ կեսին՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածք։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 2016 թվականի հուլիսի 5-ին որոշում է կայացվել՝ անհատ ձեռնարկատիրոջը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը որոշում է կայացվել՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան աշխատակիցներին՝ իրականացնել անհրաժեշտ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

Ванадзорский предприниматель объявлен в розыск по обвинению в убийстве ученого из России 07/06/2016   15:06  |  Криминальная хроника
Проживающий в Ванадзоре частный предприниматель объявлен в розыск по уголовному делу об убийстве армянина с российским гражданством, физика Армена Мнацаканяна.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, на основе полученных следствием доказательств следователь принял решение о привлечении предпринимателя в качестве обвиняемого по трем статьям Уголовного кодекса РА.
Ранее СК сообщил, что 3 июля 2016 года из медцентра Ванадзор поступил сигнал о том, что к ним доставлено тело Армена Мнацаканяна 1961 года рождения с огнестрельным ранением левой половины грудной клетки и царапинами на левой руке.Выяснилось, что тело Мнацаканяна было доставлено в больницу с территории, где расположена станция хлорирования воды близ Ванадзора.
По факту убийства следственным управлением по Лорийской области было возбуждено уголовное дело, предприняты необходимые неотложные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента.
В ходе предварительного следствия было получено достаточно доказательств того, что не совместимое с жизнью огнестрельное ранение А. Мнацаканяну было нанесено во время ссоры с участием частного предпринимателя, занимающегося продажей цветов.
По данным следствия, 3 июля 2016 года по просьбе друга А. Мнацаканяна – Р. Мартиросяна - третье лицо передало частному предпринимателю, купюру номиналом в 5 тыс. драмов с просьбой разменять ее. Между ними возник спор из-за денежных вопросов, который продолжился в местечке, прилегающем к шоссе в городе Ванадзор, где последний и Р. Мартиросян отошли в сторону, чтобы поговорить. Во время ссоры раздались выстрелы в сторону Р. Мартиросяна, однако пули его не задели. Услышав звуки выстрелов, к ним подошел А. Мнацаканян и попытался успокоить конфликтующих. В это время был произведен выстрел в левую половину грудной клетки ученого, в результате которого он получил не совместимое с жизнью ранение.
На основе добытых доказательств 5 июля 2016 года было принято решение о привлечении частного предпринимателя в качестве обвиняемого по части 1 статьи 104(Убийство), пункту 1 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА и объявлении его в розыск. В тот же день было принято решение о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
“Соответствующим сотрудникам Полиции дано поручение провести необходимые оперативно-розыскные мероприятия, направленные на его обнаружение и передачу органу, осуществляющему производство. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.