Նիկոլայ Բորդյուժան գոհունակությամբ արձանագրել է ՀԱՊԿ-ում հայկական նախագահության կողմից իրականացվող ծավալուն աշխատանքը 07/04/2016   18:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 4-ին նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, զրուցակիցներն անդրադարձան ՀԱՊԿ-ում հայաստանյան նախագահության առաջնահերթությունների կատարման ընթացքին։
ՀՀ արտգործնախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությանը և հետևողական ջանքերին՝ կառույցի անդամների միջև փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Նիկոլայ Բորդյուժան գոհունակությամբ արձանագրեց ՀԱՊԿ-ում հայկական նախագահության կողմից իրականացվող ծավալուն աշխատանքը՝ իր աջակցությունը հայտնելով դրա իրականացմանը:
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը շարունակելու է նախաձեռնողական և ակտիվ լինել ՀԱՊԿ-ում՝ փորձելով՝ իր նպաստը բերել կառույցն առավել արդյունավետ դարձնելու գործին: Այս առումով կողմերը կարևորեցին անդամ երկրների կողմից կառույցին անդամակցությունից բխող պարտավորությունների լիակատար իրականացումը:
Զրուցակիցները քննարկեցին կազմակերպության օրակարգային հարցեր, անդրադարձան միջազգային կազմակերպություններում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համագործակցությանը և արտաքին քաղաքականության համադրմանը, ինչպես նաև ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը, ահաբեկչության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր փոխանակեցին ՀԱՊԿ-ի և միջազգային կազմակերպությունների միջև համագործակցության շուրջ։

Налбандян и Бордюжа отметили важность полноценного выполнения странами ОДКБ обязательств, вытекающих из их членства в структуре 07/04/2016   18:57  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял в понедельник генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Николая Бордюжу, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Собеседники обратились к процессу реализации приоритетов армянского председательства в ОДКБ.
Министр иностранных дел подчеркнул, что Армения придает большое значение сотрудничеству в рамках ОДКБ и последовательным усилиям в направлении укрепления взаимодействия между членами структуры.
Поблагодарив за прием, Николай Бордюжа с удовлетворением отметил масштабные работы, осуществленные со стороны армянского председательства в ОДКБ, выразив свою поддержку их реализации.
Министр Налбандян отметил, что Армения продолжит свое активное и инициативное участие в ОДКБ, пытаясь внести свой вклад в дело еще большего увеличения результативности структуры. В этом смысле стороны отметили важность полноценного выполнения странами-членами обязательств, вытекающих из их членства в структуре.
Собеседники обсудили вопросы, стоящие на повестке дня организации, коснулись сотрудничества стран-членов ОДКБ в рамках международных организаций и координации внешней политики, а также развития военного и военно-технического сотрудничества, борьбы против терроризма и незаконного оборота наркотиков.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг сотрудничества между ОДКБ и международными организациями.
12:40 27/05/2016  |  Лента новостейСтраны ОДКБ договорились о совместной борьбе с криминальными вызовами
16:51 23/05/2016  |  Лента новостейСовещание главных наркологов стран-членов ОДКБ пройдет в Ереване
12:28 22/04/2016  |  Лента новостейВ ОДКБ заявили, что способны в течение суток отреагировать на угрозы границам государств Организации