Մայոր Հայկ Թորոյանին ադրբեջանցիները գլխատել են կենդանության օրոք. ԼՂՀ դատախազություն 07/01/2016 12:47 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Քառօրյա պատերազմի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զինծառայողների սպանության և նրանց մարմինների խոշտանգումների կապակցությամբ հարուցվել է 6 քրեական գործ։
Այս մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, ասել են Լեռնային Ղարաբաղի Գլխավոր դատախազությունից: Ըստ այդմ՝ հարուցվել է 3 առանձին քրեական գործ՝ 19-ամյա եզդի զինծառայող Քյարամ Սլոյանի, վարորդ Հրանտ Ղարիբյանի և 31-ամյա մայոր Հայկ Թորոյանի գլխատման փաստերով:
Հարուցվել են նաև քրեական գործեր 19 զինծառայողներ մարմինների խոշտանգումների գործով։
Դատախազությունից փոխանցեցին, որ փորձաքննությունների արդյունքների համաձայն՝ Քյարամ Սլոյանն ու Հրանտ Ղարիբյանը գլխատվել են մահից հետո։ 31-ամյա մայոր Հայկ Թորոյանին ադրբեջանցիները գլխատել են կենդանության օրոք։
Դատախազությունը արձանագրել է նաև այլ խոշտանգումներ. զինծառայողներ Ռաֆիկ Հակոբյանի, Աղասի Ասատրյանի, Անդրանիկ Զոհրաբյանի, Ռոբերտ Աբաջյանի, Ալեքսան Առաքելյանի, Օնիկ Գրիգորյանի, Ռոման Պողոսյանի, Սուրեն Մելքումյանի, Մաքսիմ Գրիգորյանի, Ժորա Եսայանի, Բագրատ Ալեքսանյանի, Բորիս Օզմանյանի, Գրիգոր Հարությունյանի, Ադամ Սահակյանի, Անդրանիկ Գրիգորյանի ականջները կտրած են եղել։
Զինծառայող Տիգրան Բերաքչյանի մոտ կտրված են եղել ականջներն ու աջ ձեռքի մատները։ Արման Անդրասյանի մոտ կտրված է եղել աջ ականջը, կտրվածքներ են եղել կրծքավանդակի վրա։ Քառօրյա պատերազմում զոհված Ազատ Սիմոնյանի մոտ կտրված է եղել աջ ձեռքի մատը։ Զինծառայող Աշոտ Շահբազյանի ձախ աչքը հանված է եղել։
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ օմբուդսմենն ու խոշտանգված զինծառայողների ծնողները դիմել են ՄԻԵԴ՝ բողոքելով ադրբեջանցիների խոշտանգումների և վայրագությունների դեմ:

Азербайджанцы обезглавили армянскoго офицера Айка Торояна еще живым – Генпрокуратура НКР 07/01/2016   13:10  |  Карабахский конфликт
6 уголовных дел возбуждено по фактам убийства военнослужащих Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и глумления над их телами в ходе апрельской войны.Об этом “Арцахпресс” сообщили в Генеральной прокуратуре НКР. Заведено также три отдельных уголовных дела по фактам обезглавливания 19-летнего военнослужащего-езида Кярама Слояна, водителя Гранта Гарибяна и 31-летнего майора Айка Торояна.
Кроме того, возбуждены уголовные дела по фактам истязания тел. В Генпрокуратуре также сообщили, что, согласно  результатам экспертиз, азербайджанцы  обезглавили Кярама Слояна и Гранта Гарибяна после смерти, а 31-летнему майору Айку Торояну отрезали голову, когда он был еще жив.
Генпрокуратура зарегистрировала и другие факты пыток и надругательства над телами.
10 апреля с.г., при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ армянской стороне были переданы тела 18 армянских военнослужащих.
Напомним, омбудсмен НКР и родители военнослужащих, подвергшихся пыткам, уже обратились в Европейский суд по правам человека в связи с вышеупомянутыми фактами зверств.