ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման աշխատանքները ճշգրտման փուլում են. Անջեյ Կասպրչիկ 07/01/2016   12:56  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման աշխատանքները ճշգրտման փուլում են:
Tert.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը: Վերջինս նշեց, որ ժամկետներ չի կարող ասել՝ երբ կլինի գրասենյակի ընդլայնումը, միայն ասաց, որ դա կախված է դետալներից:
- Վիենայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերով տեղի ունեցած Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև հանդիպման արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն, ըստ որի՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմն ընդլայնվելու է: Խոսքը հենց Ձեր թիմի մասին է: Ի՞նչ փուլում է այս գործընթացը:
- Հարցը գտնվում է ճշգրտման փուլում:
- Մոտավորապես ե՞րբ կլինի թիմի ընդլայնումը:
- Երբ լինեն ճշգրտումները, իսկ ճշգրտումները դեռ ընթացքի մեջ են:
- Պարո՛ն Կասպրչիկ, ինչի՞ց է կախված ճշգրտման ընթացքը: Կարծիքներ կան, որ այս հարցում Ադրբեջանի կողմից խոչընդոտներ են ստեղծվել:
- Չեմ կարծում, որ մեծ ժամանակ կպահանջի… Կախված է դետալներից:
- ՀՀ ԱԳ նախարարը Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ Ադրբեջանն, ըստ էության, խոչընդոտում է ԵԱՀԿ-ում թիմի ընդլայնման բյուջեի հաստատմանը:
- Ես արդեն ասացի, որ հարցը գտնվում է ճշգրտման փուլում:
- Թիմի ընդլայնումը ի՞նչ է փոխելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում:
- Ես ուզում եմ մասնավորեցնել, որ չեն մեծանում իմ լիազորությունները, մեծանում է իմ թիմը, քանակը… Գրասենյակն է ընդլայնվում:
- Որքա՞ն բյուջե է անհրաժեշտ գրասենյակի ընդլայնման համար:
- Քննարկվում է դեռ:
- Իսկ հետաքննող մեխանիզմների տեղադրումը ե՞րբ կլինի:
- Այդ հարցը կապված չէ իմ գրասենյակի ընդլայնման հետ: Ես անմիջականորեն չեմ զբաղվում այդ հարցով, ուստի չեմ կարող պատասխանել: Այդ հարցով զբաղվում է ԵԱՀԿ քարտուղարությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:
12:31 28/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ շտաբ գրասենյակում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով քննարկում կկայանա
10:40 27/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄինսկի խումբը պետք է հստակ արձագանքի հետաքննական մեխանիզմների հարցում Ալիևի մերժողական դիրքորոշմանը. Շարմազանով
09:12 16/06/2016  |  ՄամուլԼՂ հակամարտության գծում հետաքննության մեխանիզմների տեղադրումը հետաձգվում է. «Հայկական Ժամանակ»
12:15 03/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները համաձայնել են հանդիպել հունիսին
10:46 03/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀիանալի քննարկում ունեցանք Հայաստանի արտգործնախարարի հետ. Ուորլիք
10:20 03/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՔննարկվել են զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր
15:05 01/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՈւորլիքը հունիսին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հույս է հայտնել
16:47 30/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԳեղամ Բաղդասարյանը բաց նամակ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին

Вопрос расширения полномочий команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ находится на стадии уточнения - Каспршик 07/01/2016   13:36  |  Карабахский конфликт
Вопрос расширения полномочий команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ находится на стадии уточнения. Об этом в беседе с Tert.am сообщил личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. При этом он не стал называть конкретную дату, отметив лишь, что это зависит от деталей.
Договоренность о расширении команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ была достигнута по итогам венской встречи президентов Армении Сержа Саргсяна и Азербайджана Ильхама Алиева.
“Вопрос находится на стадии уточнения. Не думаю, что потребуется много времени. Все зависит от деталей”, - заявил Каспршик.
Он пояснил, что речь идет не о расширении его полномочий, а увеличении числа  представителей его команды, о расширении офиса.
Он отметил, что уточняется также сумма, необходимая для этого.
Что же касается сроков установления механизмов расследования, по словам Каспршика, этот вопрос не связан с расширением его офиса.
“Я не занимаюсь непосредственно этим вопросом, поэтому не могу ответить. Этим вопросом занимается секретариат ОБСЕ, МГ ОБСЕ”, - отметил он.
11:42 01/07/2016  |  Карабахский конфликтГермания стремится к урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе - Штайнмайер
10:14 01/07/2016  |  Карабахский конфликтДжон Керри призвал Армению и Азербайджан выполнять мирные обязательства
09:35 01/07/2016  |  Карабахский конфликтПутин и Олланд обсудили карабахское урегулирование
20:41 30/06/2016  |  Карабахский конфликтПрезидент Армении обсудил по телефону с госсекретарем США карабахское урегулирование