Արգելվել է Ուկրաինայից մոտ 20 տոննա հավի մսի ներմուծումը 07/01/2016   13:06  |  Առողջություն
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն արգելել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել 19480 կգ բրոյլեր տեսակի հավի սառեցված միս, քանի որ այն չի համապատասխանել սննդամթերքի անվտանգության ցուցանիշներին:
Սահմանային վերահսկողության շրջանակներում՝ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը Դոնմալ ՍՊԸ-ի կողմից Ուկրաինայի Հանրապետությունից ներմուծվող հավի սառեցված միսն ուղարկել է լաբորատոր փորձաքննության:
Արդյունքում պարզվել է, որ բեռը ՄԱՖԱՄ, ախտածին, ա/թ սալմոնելաներ և լիստերիա ցուցանիշներով չի համապատասխանում Մաքսային միության (ԵԱՏՄ) «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին, հետևաբար` այն որպես սննդամթերք օգտագործելու համար պիտանի չէ:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը` ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության կողմից արգելվել է բեռի ներմուծումը հանրապետություն, իսկ տնտեսավարողին հանձնարարվել է այն վերաարտահանել:

Армения запретила ввоз почти 20 тонн курятины из Украины 07/01/2016   14:21
Государственная служба безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении запретила ввоз на территорию республики 19480 кг замороженного бройлерного куриного мяса из-за его несоответствия показателям безопасности, сообщает пресс-служба ведомства.
В рамках проведения работ по приграничному контролю Госслужба направила на лабораторную экспертизу замороженное куриное мясо, импортированное ООО "Донмал" из Украины.
В результате выяснилось, что груз по таким показателям, как МАФАМ (количество мезофильных аэробных и факультативно  анаэробных микроорганизмов - ред.), болезнетворные бактерии, сальмонеллы и листерии не соответствует требованиям технического регламента "О безопасности продуктов питания" ЕАЭС, поэтому продукты этого качества не пригодны к употреблению в пищу.
С учетом вышеизложенного, Госслужба запретила ввоз данного груза в республику, а хозяйственному субъекту поручила реэкспортировать его.