Բարոյական վնասի քաղհայցը քննարկման ենթակա չէ՝ դատարանի երկրորդ որոշումը հակասում է առաջինին 06/30/2016 14:19 | Քրեական խրոնիկոն
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Հարություն Մովսեսյանի նախագահությամբ, Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով քաղհայցի վերաբերյալ անակնկալ և նախորդ որոշմանը տրամագծորեն հակառակ որոշում է կայացրել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, դատարանն այսօր հայտարարել է, որ հրաժարվում է վարույթ ընդունել ՌԴ-ի դեմ բարոյական վնասի հատուցման պահանջով քաղհայցը, այն քննարկման ենթակա չէ:
Թեև նախորդ դատական նիստին դատարանն այն ընդունել էր վարույթ՝ տուժողների իրավահաջորդներին ճանաչելով քաղհայցվորներ, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ քաղպատասխանող:
Ավելին, դատարանը տևական ժամանակով ընդմիջելով դատավարությունը՝ նախատեսել էր ապահովել, որպեսզի քաղհայցը թարգմանվի ռուսերեն և ուղարկվի Ռուսաստան: Ակնկալվում էր, որ ՌԴ-ն այսօր կհայտնի իր դիրքորոշումը քաղհայցի առնչությամբ:
Ընդ որում, ինչպես նշեց Երեմ Սարգսյանը, որոշումը կայացվել է ոչ թե այսօր, այլ, իբր, նախորդ դատական նիստին՝ թեև դատարանը չի հեռացել խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
«Աբսուրդային որոշում է, որն այս պահին կայացնելու դատարանն իրավունք չուներ: Այն քրեական դատավարության ընթացակարգի հետ ոչ մի առնչություն չունի: Ակնհայտ է, որ եղել է անհապաղ պահանջ վարույթ չընդունել ու չքննարկել»,- ասաց Երեմ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ տուժող կողմին այդպես էլ պարզ չդարձավ, թե արդյոք քաղհայցը թարգմանվե՞լ է ու ուղարկվել ՌԴ, թե՞ ոչ:
Տուժող կողմը միջնորդել է դատարանին հետաձգել դատական նիստը՝ հաջորդ դատական նիստին դատարանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ տուժող կողմը Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների կյանքի իրավունքի խախտման հիմքով ներկայացրել էր բարոյական վնասի հատուցման պահանջ՝ ընդհանուր առմամբ 450 հազար եվրոյի չափով:
Հաշվարկը կատարվել էր հետևյալ սկզբունքով՝ ընտանիքի ամեն չափահաս անդամի կյանքի իրավունքի խախտման համար ներկայացվել է բարոյական վնասի հատուցման պահանջ՝ 50 հազարական եվրոյի, իսկ երկու մանկահասակ երեխայի կյանքի իրավունքի խախտման համար՝ 100 հազարական եվրոյի չափով:

“Дело об убийстве семьи в Гюмри”: суд вынес неожиданное решение по гражданскому иску к РФ о возмещении морального ущерба 06/30/2016   15:13  |  Убийство семьи Аветисянов
Суд общей юрисдикции Ширакской области под председательством судьи Арутюна Мовсесяна вынес неожиданное, диаметрально противоположное предыдущему решение относительно гражданского иска по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” представитель правопреемников потерпевшей стороны, адвокат Ерем Саркисян, суд сегодня заявил, что отказывается принимать гражданский иск к РФ с требованием о возмещении морального вреда к своему производству и что он не подлежит рассмотрению.
Хотя, как отметил он, суд на предыдущем заседании принял иск к своему производству, признав правопреемников потерпевших гражданскими истцами, а Российскую Федерацию – гражданским ответчиком.
Более того, суд, отложив слушания на длительный срок, планировал обеспечить перевод текста гражданского иска на русский язык для отправки его в РФ. Ожидалось, что российская сторона сегодня должна была представить свою позицию по гражданскому иску.
Причем, как отметил Ерем Саркисян, решение было принято не сегодня, а якобы на предыдущем заседании, хотя суд не удалялся в совещательную комнату для вынесения решения.
“Абсурдное решение, которое суд не имел права выносить в данный момент. Очевидно, что поступило немедленное требование об отказе в принятии и рассмотрении иска”, - заявил Ерем Саркисян, добавив, что потерпевшая сторона так и не поняла, был ли переведен текст искового заявления и был ли он отправлен в РФ или нет.
Потерпевшая сторона ходатайствовала отложить слушания для подачи на следующем заседании ходатайства об отводе суда.
Как сообщил ранее корреспонденту “Фактинфо” адвокат Ерем Саркисян, на основании нарушения права на жизнь было выдвинуто требование о возмещении морального вреда на сумму в размере по 50 тыс. евро для каждого совершеннолетнего члена семьи Аветисянов и по 100 тыс. евро - для каждого ребенка.Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи требуют от РФ 450 тыс.евро в качестве компенсации морального ущерба