Ապրիլյան պատերազմի օրերին Արցախին նախնական հաշվարկներով հասցվել է մոտ 779 մլն դրամ վնաս 06/30/2016 15:35 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի հետ կապված քրեական գործի շրջանակում ավելի քան 850 մարդ տուժող է ճանաչվել: ԼՂՀ գլխավոր դատախազության մամլո ծառայության փոխանցմամբ` քրեական գործը բաղկացած է 45 հատորից, յուրաքանչյուրը՝ 250 էջ: Այս մասին տեղեկանում ենք «Արցախպրես»-ից:
Գործի նյութերի համաձայն՝ ագրեսիայի հետևանքով 4 քաղաքացիական անձ է սպանվել, այդ թվում՝ մեկ անչափահաս: Երեք տարեցների մարմինները ծաղրի են ենթարկվել (կտրել են նրանց ականջները - խմբ.) ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից: Տուժող ճանաչված քաղաքացիներից 226-ը Մատաղիսի բնակիչներ են, 130-ը՝ Թալիշի, 54-ը՝ Մարտակերտի, 269-ը՝ Մարտունու, 2-ը՝ Հադրութի, 1-ը՝ Ասկերանի:
Տուժող ճանաչված քաղաքացիներից ևս 185-ը Հայաստանում են:
Գործով 341 նյութատեխնիկական փորձաքննություն է նշանակվել (տներ, ճանապարհներ, գյուղտեխնիկա): 282 փորձաքննությունների արդյունքներն արդեն ստացվել են:
Դրանց մասով հասցված վնասը գնահատվում է 778 մլն 899 հազար դրամ: Հետաքննության շրջանակում զննության են ենթարկվել տուժած բնակավայրերի տներ և շինություններ. Թալիշում՝ 190 շինություն, այդ թվում՝ 167 բնակելի տուն, 1 եկեղեցի, 1 դպրոց և 1 մանկապարտեզ, 1 ալրաղաց, 2 հանդիսասրահ, 4 խանութ, 1 հացագործարան, 1 գյուղական վարչակազմի շենք, 8 ֆերմա:
Մատաղիսում՝ 46 տուն, երկու ՀԷԿ՝ «Մատաղիս 1» և «Մատաղիս 2», 1 դպրոց և 1 մանկապարտեզ, «Ղ-Տելեկոմի» 1 աշտարակ; Մարտակերտում՝ 92 բնակելի տուն, 1 դպրոց և 1 մանկապարտեզ, 1 խանութ, տեխսպասարկման կետ, գազատար, «Արցախէներգոյի» մասնաճյուղ, էլեկտրական ցանցեր:
Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար գյուղում՝ 3 բնակելի տուն և դպրոց (այստեղ է սպանվել 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը):

В НКР оценили ущерб от широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном в начале апреля 06/30/2016   16:02  |  Карабахский конфликт
Более 850 человек признаны потерпевшими в рамках уголовного дела, возбужденного в связи с развязанной Азербайджаном в апреле широкомасштабной агрессией. Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Нагорно-Карабахской Республики, уголовное дело насчитывает 45 томов, в каждом из которых по 250 страниц.
Согласно материалам дела, в результате агрессии были убиты четверо гражданских лиц, в том числе один несовершеннолетний ребенок. Тела троих пожилых граждан подверглись со стороны азербайджанских военных истязаниям и  глумлению(престарелым жителям НКР отрезали уши – ред.) 226 из признанных потерпевшими граждан – жители Матагиса, 130 – Талиша, 54 – Мартакерта, 269 – Мартуни, 2 – Гадрута, один – Аскерана.
Еще 185 граждан, признанных потерпевшими, находятся в Армении. По делу назначена 341 материально-техническая экспертиза(дома, дороги, сельскохозяйственная техника). Результаты 282 экспертиз уже получены.
Нанесенный по этой части вред оценивается в 778 млн. 899 тыс. драмов. Произведен осмотр домов и построек в пострадавших населенных пунктах: в Талише – 190 строений, в том числе 167 жилых домов, одна церковь, одна школа и один детский сад, одна мукомольня, два зала для торжеств, 4 магазина, одна пекарня, здание сельской администрации, 8 ферм.
В Матагисе же – 46 домов, два ГЭС, одна школа и один детсад, одна вышка сотового оператора “К-Телеком”. В Мартакерте – 92 жилых дома, школа и один детсад, один магазин, пункт техосмотра и газопроводная труба, здание филиала “Арцахэнерго”, электрические сети. В селе Неркин Чартар Мартунинского района – 3 жилых дома и одна школа. Здесь был убит 12-летний Вагинак Григорян.