Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայեր. ԼՂ հակամարտության ստատուս քվոն տևականորեն այս կերպ հնարավոր չի լինելու պահպանել 06/29/2016   21:25  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ-ի համար պարզ է դարձել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության  ստատուս քվոն տևականորեն այս կերպ հնարավոր չի լինելու պահպանել: Tert.am-ի հաղոդմամբ՝ այս մասին այսօր Հարավային Կովկաս այցի շրջանակներում Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
«Որքան շատ է տևում այս հակամարտությունը, այնքան մեծանում է ռազմական  գործողությունների էսկալացիայի հնարավորությունը: Մենք պետք է ջանանք խուսափել դրանից: ԵԱՀԿ-ն ջանքեր է գործադրում այն բանի համար, որ գտնենք տևական լուծում: Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները վերջերս երկու անգամ հանդիպեցին: Եթե ամփոփենք այս միջոցառումները, որոնք իրականցվում են ԵԱՀԿ կողմից, կարելի է ասել, որ այս ամենը դեմարկացիոն գծում իրավիճակը հանդարտեցրել են: Մենք սկզբունքորեն ճիշտ ճանապարհին ենք:
Մենք պետք է ամեն բան գործադրենք, որ իրավիճակը պահպանենք, փորձենք բանակցային գործընթացն ավելի նյութական դարձնել: Դրա համար մեզ անհրաժեշտ են ԵԱՀԿ ջանքերը, Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, դրան ավելանում են կոնֆլիկտի կողմերի պատրաստակամությունը՝ գնալու զիջումների»,- նշեց Գերմանիայի ԱԳ նախարարը:
12:05 29/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ գործող նախագահ Շտայնմայերն այսօր կայցելի Հայաստան
19:35 27/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահը կայցելի Հայաստան
21:50 09/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերգեյ Լավրովը և Ջոն Քերրին քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը

Долго сохранять статус-кво в карабахском конфликте невозможно - глава МИД Германии 06/29/2016   21:58  |  Карабахский конфликт
ОБСЕ стало понятно, что долго сохранять таким образом статус-кво в нагорно-карабахском конфликте невозможно. Об этом, как сообщает Tert.am, заявил сегодня действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер на совместной с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции в Ереване.
“Чем дольше длится этот конфликт, тем выше риск эскалации военных действий. Мы должны попытаться избежать этого. ОБСЕ прилагает усилия для поиска долгосрочного решения конфликта. Президенты Армении и Азербайджана в последнее время встречались дважды. Если подводить итоги мероприятий, проводимых ОБСЕ, то можно констатировать, что все это успокоило ситуацию на демаркационной линии. Мы на верном пути. Мы должны приложить все усилия, чтобы сохранить ситуацию в нынешнем ее состоянии, попытаться сделать переговорный процесс более предметным. Для этого необходимы усилия ОБСЕ, сопредседателей Минской группы и готовность сторон конфликта идти на компромисс”, - сказал глава МИД Германии.
14:13 21/06/2016  |  Карабахский конфликтМеханизм расследований инцидентов в зоне карабахского конфликта находится в процессе создания – посол Франции