Նվեր Քոչինյանի սպանության գործով հետախուզվողը հայտնաբերվեց 06/29/2016   13:54  |  Քրեական խրոնիկոն
Վահագնի գյուղի բնակիչ Ն.Քոչինյանի սպանության առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել է հետախուզման մեջ գտնվող Ա.Կախյանը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ դիտավորյալ սպանության համար։ այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ն.Քոչինյանի դին հայտնաբերվել է 2016 թվականի փետրվարի 22-ին՝ ժամը 02.00-ին, Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհից շուրջ 300 մետր հեռավորության վրա, գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել էր առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, սպանության շարժառիթը։ Նախնական քննության տվյալներով՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում փայտանյութ վաճառելու շուրջ առաջացած տարաձայնությունների պատճառով, կենցաղային հողի վրա Ն.Քոչինյանի հետ 2016 թվականի փետրվարի 22-ին՝ ժամը 01-ի սահմաններում, վիճաբանել է Լոռու մարզի բնակիչ Ա.Կախյանը, որի ընթացքում ապօրինի կերպով ձեռք բերած և պահած հրազեն հանդիսացող «ՏՏ» տեսակի ատրճանակով կրակել է Քոչինյանի գլխին։ Ստացած հրազենային վնասվածքից վերջինս մահացել է։
Փետրվարի 22-ին քննիչը որոշում է կայացրել՝ Ա.Կախյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Հունիսի 26-ին՝ ժամը 00:19-ին, Ա.Կախյանը հայտնաբերվել է Բագրատաշենի սահմանային անցակետում և բերման ենթարկվել:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ նույն օրը նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

СК сообщил об аресте мужчины, разыскиваемого с февраля по обвинению в убийстве жителя села Ваагни 06/29/2016   15:02  |  Криминальная хроника
Разыскиваемого по подозрению в убийстве жителя села Ваагни Нвера Кочиняна обнаружили на погранично-пропускном пункте “Баграташен” на границе с Грузией, сообщает пресс-служба Следственного комитета.
Тело Н. Кочиняна с огнестрельным ранением в голову было обнаружено 22 февраля 2016 года в 02:00 на расстоянии почти 300 метров от автотрассы Ванадзор-Алаверди.
В результате неотложных следственных действий, предпринятых следственным управлением по Лорийской области по возбужденному по данному факту уголовному делу, была установлена личность предполагаемого преступника, мотив убийства. По данным предварительного следствия, 22 февраля 2016 года около часа ночи между Н. Кочиняном и жителем Лорийской области А.Кахяном вспыхнула ссора из-за разногласий вокруг сбыта в РФ древесины. Во время ссоры А. Кахян из незаконно приобретенного и находившегося у него на незаконном хранении пистолета "ТТ" выстрелил в голову Кочиняну, который от полученного огнестрельного ранения скончался.
22 февраля следователь принял решение привлечь А.Кахяна в качестве обвиняемого, и в отношении него был объявлен в розыск.
26 июня в 00:19 А. Кахян был обнаружен на погранично-пропускном пункте “Баграташен” и подвергнут приводу.
На основе полученных доказательств в тот же день ему было предъявлено обвинение по части 1 статьи 104(убийство) и части 1 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия) УК РА. Следователь представил в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.