Ֆրանսիայի կառավարությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի տեքստը 06/29/2016 20:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի կառավարությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի տեքստը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Nouvelles d`Armenie-ն, «Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունները ժխտումը քրեականացնող օրենքի նախագծի» տեքստը համապատասխանում է Հավասարության և քաղաքացիության օրինագծի տեքստին, որը քննարկվում է Ազգային ժողովում:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհուրդը ողջունել է կառավարության նախաձեռնությունը, որը համապատասխանում է Ֆրանսիայի նախագահի ստանձնած հանձնառություններին:
«Մենք հույս ունենք, որ օրենքի նախագիծը կընդունվի արդեն այս տարի: Ողջունում ենք բոլոր այն գործիչների հետևողական աշխատանքը, ովքեր սատարել են հայկական համայնքին անցած տարիների ընթացքում: Մենք կոչ ենք անում խորհրդարանական բոլոր ուժերին համախմբվել այս փոխհամաձայնեցված տեքստի շուրջ»,- ասված է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի հայտարարության մեջ:

Правительство Франции представило текст законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян 06/29/2016 20:44 | Лента новостей
Правительство Франции представило текст законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Nouvelles d`Armenie, текст "Проекта закона о криминализации отрицания геноцидов и преступлений против человечества" соответствует тексту законопроекта о равенстве и гражданстве, который обсуждается в Национальном Собрании Франции.
Совет по координации армянских организаций Франции поприветствовал инициативу правительства, которая соответствует принятым президентом Франции обязательствам.
“Мы надеемся, что законопроект будет принят уже в этом году. Приветствуем последовательную работу всех деятелей, которые поддерживали армянскую общину в эти годы. Мы призываем все парламентские силы объединиться вокруг этого согласованного текста”, - говорится в заявлении Совета по координации армянских организаций Франции.