Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին 06/29/2016   22:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 29-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, հանդիպումը մեկնարկեց առանձնազրույցի ձևաչափով, ապա շարունակվեց ընդլայնված ձևաչափով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ողջունելով հյուրերին՝ էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ բարձրաստիճան պարբերական փոխայցելությունները լավ հիմք են ստեղծում՝ քննարկելու Հայաստան-Գերմանիա բազմաշերտ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
Նախարարները գոհունակություն հայտնեցին երկկողմ համագործակցության դինամիկ զարգացման կապակցությամբ: Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ դա պայմանավորված է երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման ու խորացման փոխադարձ ձգտումով:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն անդրադարձ կատարեցին Հայաստանի Նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի՝ ապրիլին Բեռլինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին նաև հայ-գերմանական միջխորհրդարանական կապերի բարձր մակարդակը: Կարևորվեց միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում հաստատված փոխգործակցությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը, որը շարունակությունն էր 2015թ. ապրիլի 23-ին Դաշնային Նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարության։ «Այս քայլով Գերմանիան ոչ միայն արժեքավոր ներդրում է բերում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում, այլ նաև՝ ընդդեմ ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային հանրության պայքարում, ընդունում է Հայոց ցեղասպանության իրականացման մեջ պատասխանատվության իր մասը», - ասաց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Նախարարները կարևորեցին արտգործնախարարությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության սերտացումը։
Անդրադարձ կատարվեց երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի, այդ թվում՝ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական, կրթության, մշակույթի, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն ուղղված քայլերին: Ընդգծվեց ապրիլին Երևանում բացված՝ Գերմանացի գործարարների միության գրասենյակի նշանակությունը երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման գործում:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը քննարկեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը, մասնավորապես՝ ԵՄ հետ նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց ԵԱՀԿ օրակարգային հարցերի: Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի աջակցությունը ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության առաջնայնությունների իրականացմանը: Նշվեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը արժևորեց նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեությունը և շեշտեց, որ այն տարածաշրջանում ամբողջ ծավալով գործող ԵԱՀԿ միակ ներկայացուցչությունն է, ինչը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի համագործակցության հանձնառության կարևորությունը:
Հանդիպման ավարտից հետո Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ստորագրեցին Հայաստանի և Գերմանիայի միջև եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու մասին միջկառավարական համաձայնագիրը:

Армения высоко оценивает поддержку немецкого председательства ОБСЕ усилиям сопредседателей МГ по мирному урегулированию карабахской проблемы 06/29/2016   22:44  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 29-го июня встретился с прибывшим в Ереван министром иностранных дел Германии, действующим председателем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Франком-Вальтером Штайнмайером.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, встреча началась с беседы в формате тет-а-тет, затем продолжилась в расширенном составе с участием делегаций.
Приветствуя гостей, Эдвард Налбандян отметил, что периодические визиты на высоком уровне создают почву для обсуждений перспектив развития разносторонних отношений между Арменией и Германией.
Министры с удовлетворением отметили динамичное развитие двустороннего сотрудничества. Собеседники были едины во мнении, что это обусловлено обоюдным стремлением к дальнейшему развитию и углублению отношений между двумя дружественными странами.
Эдвард Налбандян и Франк-Вальтер Штайнмайер коснулись выполнения достигнутых в апреле в Берлине договоренностей между Президентом Армении и Канцлером Германии.
Стороны с удовлетворением констатировали также высокий уровень армяно-германских межпарламентских связей. Была отмечена важность установленного взаимодействия в рамках международных парламентских ассамблей.
Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает важное значение принятию 2-го июня Бундестагом Германии резолюции о Геноциде армян, что являлось продолжением заявления федерального президента Йоахима Гаука от 23-го апреля 2015г.
«Этим шагом Германия не только вносит значительный вклад в международное признание и осуждение Геноцида армян, но и в борьбу международного сообщества против геноцидов, по предотвращению преступлений против человечества, признает свою долю ответственности в осуществлении Геноцида армян»,- отметил руководитель внешнеполитического ведомства Армении.
Министры отметили важность проведения периодических консультаций между министерствами иностранных дел, укрепления взаимодействия в рамках международных организаций.
Стороны коснулись различных вопросов двусторонней повестки дня, в том числе, шагов по расширению договорно-правовой базы, развитию сотрудничества в торгово-экономической, образовательной, культурной, здравоохранительной сферах. Была подчеркнута важность открытого в апреле в Ереване офиса Союза немецких предпринимателей в расширении двусторонних торгово-экономических отношений.
Эдвард Налбандян и Франк-Вальтер Штайнмайер обсудили усилия по дальнейшему укреплению отношений Армения-Европейский союз, в частности, ход переговоров вокруг нового всеобъемлющего соглашения с ЕС.
В ходе встречи стороны коснулись вопросов повестки ОБСЕ. Эдвард Налбандян вновь подтвердил поддержку Армении осуществлению приоритетов немецкого председательства ОБСЕ. Было отмечено, что Армения высоко оценивает поддержку немецкого председательства ОБСЕ усилиям сопредседателей Минской группы, направленным на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.
Эдвард Налбандян также высоко оценил значение деятельности Ереванского офиса ОБСЕ и подчеркнул, что он является единственным действующим в регионе в полном объеме представительством ОБСЕ, что в очередной раз доказывает важность приверженности Армении сотрудничеству в рамках ОБСЕ.
По окончании встречи Эдвард Налбандян и Франк-Вальтер Штайнмайер подписали межправительственное соглашение между Арменией и Германией об избежании двойного налогообложения доходов и имущества.