Մերի Մարգարյանի մահվան գործով առաջին դատական նիստի օր հայտնի է 06/28/2016   10:59
Ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան գործով առաջին դատական նիստի օրը հայտնի է: Ինչպես տեղեկանում ենք Դատական տեղեկատվական համակարգից, գործով առաջին դատական նիստը տեղի կունենա հուլիսի 7-ին ժամը՝ 10.30-ին:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, գտել էր, որ կազմված մեղադրական եզրակացությունը չի համապատասխանում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 270 և 271-րդ հոդվածներում նշված մեղադրական եզրակացությունն առաջադրող պահանջներին, իսկ դատախազը, ստուգելով մեղադրական եզրակացությամբ ստացված գործը, ուշադրություն չի դարձել սույն որոշման մեջ նշված թերությունների վրա և միջոցներ չի ձեռնարկել դրանք շտկելու ուղղությամբ:
Ուստիև՝ քրեական գործը վերադարձվել էր մեղադրողին՝ մեղադրական եզրակացությունը վերակազմելու համար:
Գործը 4 անգամ վերադարձվել է մեղադրող դատախազին՝ առկա թերությունները շտկել և կրկին դատարան ուղարկելու համար:

Стала известна дата первоого заседания суда по делу в отношении врачей медцентра “Шенгавит” 06/28/2016   11:48  |  Криминальная хроника
Первое заседание суда по уголовному делу о смерти роженицы Мэри Маргарян состоится 7 июля в 10:30, сообщает судебная информационная система.
Дело вновь поступило в суд после устранения выявленных недостатков.
Напомним, суд общей юрисдикции административного района Шенгавит под председательством судьи Давида Балаяна счел, что составленное обвинительное заключение не соответствует указанным в статьях 270 и 271 Уголовно-процессуального кодекса РА требованиям. Отмечалось также, что прокурор, проверив полученное вместе с обвинительным заключением дело, не обратил внимания на указанные в настоящем решении недостатки и не предпринял меры к их устранению.