Սերժ Սարգսյան. Չեմ տեսնում որևէ հեռանկար, որը կարող է ճանապարհ հարթել Թուրքիայի համար ԵՄ-ին միանալու հարցում 06/27/2016   20:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ակնկալում է, որ ավելի շատ երկրներ որպես ցեղասպանություն ճանաչեն Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի հայերի կոտորածները՝ Հռոմի Պապի նկատառումներից, ինչպես նաև Գերմանիայի Բունդեսթագի դիրքորոշումից հետո:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է «Reuters»-ին տված հարցազրույցում:
«Հռոմի Պապի սկզբունքային դիրքորոշումը և  Բունդեսթագում արտահայտածտեսակետները ճանապարհ կհարթեն այլ ազգերի կողմից  Հայոց ցեղասպանությանճանաչման համար: Գերմանիան շատ կարևոր, նշանակալի դերակատարություն ունիմիջազգային հարթակում, և այս որոշումը կծառայի որպես լավ օրինալ այլ ազգերիհամար` նրան հետևելու և նրանից սովորելու գործում»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը քննադատել է ԵՄ-ին միանալու ձգտումների շուրջ Թուրքիայի դիրքորոշումը ` ասելով, որ Անկարան այդպես փորձում է օգտագործել բռնապետական քաղաքականությունը  Միության վրա ճնշում գործադրելու համար:
«Ես չեմ կարծում,  որ Թուրքիան այն դերակատարն է, որը կարող է հարկադրել  իր տեսակետները կամ փորձել ճնշում գործադրել Եվրամիության վրա: Ես անկեղծորեն չեմ տեսնում որևէ հեռանկար, որը կարող է ճանապարհ հարթել Թուրքիայի համար Եվրամիությանը միանալու հարցում»,-ասել է Նախագահը:

Серж Саргсян: Я не вижу возможности, которая привела бы Турцию в Евросоюз 06/28/2016   09:33  |  Лента новостей
Армения рассчитывает, что после слов Папы Римского Франциска и позиции парламента Германии все  больше стран признают Геноцид армян.
Как сообщает "Арменпресс", об этом президент Армении Серж Саргсян заявил в интервью агентству Reuters.
“Принципиальная позиция Папы Римского, а также резолюция Бундестага помогут проложить путь для признания Геноцида армян со стороны других государств. Германия - очень важный актор на международной арене, и это решение станет хорошим примером примером для многих стран”, - сказал Саргсян.
Говоря о стремлении Турции вступить в Евросоюз, президент Армении отметил, что Анкара пытается использовать свою диктатуру для  оказания давления на ЕС.
“Я не думаю, что Турция - та страна, которая может оказать давление на ЕС. Откровенно говоря, я не вижу возможности, которая привела бы Турцию в Евросоюз”, - сказал он.