Հրազդանի կիրճում տեղի ունեցած սպանության գործով Քննչական կոմիտեն նոր և ուշագրավ մանրամասներ է ներկայացնում. գործով այլ մեղադրյալ կա 06/28/2016   16:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում շարունակվում է Հրազդանի կիրճում հունիսի 23-ին տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Կատարված բազմակողմանի և մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել կատարված սպանությանը կասկածյալ Լ.Ստեփանյանի մեղսակցությունը բացառող ապացույցներ և հունիսի 26-ին նա արգելանքից ազատվել է։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2016թ. հունիսի 23-ին՝ ժամը 23.25-ին, ահազանգ էր ստացվել այն մասին, որ «Սուրբ Սարգիս» եկեղեցուց դեպի Հրազդանի կիրճ տանող ճանապարհին դիակ կա:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը. Հրազդանի կիրճում՝ ատոմային էներգետիկայի ինստիտուտի վարչական շենքից շուրջ 200 մետր հեռավորության վրա գտնվող բաց տարածքում, հայտնաբերվել է 1967թ. ծնված Ա.Պողոսյանի դին՝ գլխի շրջանի բազմաթիվ վնասվածքներով:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քննչական կոմիտեն՝ Հրազդանի կիրճում տեղի ունեցած սպանության մասին. պարզվել է շարժառիթը, կասկածյալը ձերբակալվել է
2016թ. հունիսի 24-ին՝ ժամը 00.30-ին, «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնից ստացվել է ևս մեկ ահազանգ, որ «Հրազդան» մարզադաշտի մոտակայքում գտնվող բենզալցակայանի մոտից «գլխի տրավմա» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել 45-ամյա Լ.Ստեփանյանը:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ երկու ահազանգերը փոխկապակցված են. տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ 45-ամյա Լ.Ստեփանյանը ստացել է ծանր մարմնական վնաս, իսկ Ա.Պողոսյանը՝ կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածք:
Նախնական քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ սպանության կասկածանքով ձերբակալվել էր Լ.Ստեփանյանը, և քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել փորձաքննություններ, իրականացվել անհրաժեշտ քննչական այլ գործողություններ՝ նախնական տվյալները, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։ Արդյունքում՝ ձեռք են բերվել բավարար ապացույցներ, որ Հրազդանի կիրճում տեղի ունեցած վիճաբանությանը մասնակից է եղել նաև երրորդ անձը՝ 16-ամյա մի պատանի, ում ինքնությունը պարզվել է։ Վերջինս հարցաքննվել է, և տրված ցուցմունքները համադրվել գործով ձեռք բերված այլ ապացույցների հետ, որոնց համաձայն՝ անչափահաս տղան է վիճաբանության ժամանակ քարով հարվածել նաև ալկոհոլ օգտագործած Լ.Ստեփանյանի դեմքին, ում փախուստի դիմելուց հետո քարերով հարվածներ է հասցրել նաև Ա.Պողոսյանին։
Ապացույցների համակցությամբ՝ Լ.Ստեփանյանը հունիսի 26-ին ազատվել է արգելանքից և ճանաչվել տուժող։ 16-ամյա տղային հունիսի 27-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ և 112-րդ հոդվածների առաջին մասերով։ Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։

СК Армении сообщил новые подробности по делу об убийстве мужчины в Разданском ущелье в Ереване 06/28/2016   18:19  |  Криминальная хроника
Следственным управлением по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства, совершенного 23-го июня в Разданском ущелье. В результате проведенных всесторонних и крупномасштабных следственных действий были получены доказательства, исключающие причастность подозреваемого Л. Степаняна к убийству, и 26-го июня он был освобожден из-под ареста, сообщает пресс-служба СК.
Ранее ведомство проинформировало, что 23 июня 2016 года в 23:25 поступил сигнал о том, что на дороге, ведущей от церкви Святого Саркиса в Разданское ущелье, найден труп человека.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа. На открытой местности, расположенной в Разданском ущелье, почти в 200 метрах от административного здания Института атомной энергетики, было обнаружено тело А. Погосяна 1967 года рождения с множественными травмами в области головы. По данному факту следственным управлением по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления по городу Ереван возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.Следователи установили обстоятельства и мотив убийства мужчины в Разданском ущелье в Ереване, подозреваемый задержан24 июня 2016 года в 00:30 из республиканского медцентра “Армения” поступил сигнал о том, что к ним для оказания медпомощи был доставлен 45-летний Л. Степанян с диагнозом “травма головы”. Его госпитализировали в больницу с территории близ бензозаправочной станции, расположенной у стадиона “Раздан”.
В результате предпринятых неотложных следственных действий было установлено, что оба сигнала взаимосвязаны: в ходе произошедшей ссоры 45-летний Л. Степанян получил тяжкое телесное повреждение, а А.Погосян  - не совместимые  с жизнью ранения.
“На основе добытых в ходе предварительного следствия доказательств по подозрению в убийстве  был задержан Л. Степанян. С целью выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, были назначены экспертизы, проведены иные необходимые следственные действия для проверки предварительных данных и указанных в показаниях обстоятельств. В результате было получено достаточно доказательств об участии в  произошедшем в Разданском ущелье конфликте третьего лица – 16-летнего юноши, личность которого установлена. Последний был допрошен. Данные им показания были сопоставлены с  другими полученными доказательствами, согласно которым в ходе ссоры находившегося в подпитии Л. Степаняна ударил камнем по лицу несовершеннолетний юноша. После бегства Л. Степаняна, юноша нанес удары камнями и А. Погосяну”, - отмечается в сообщении.
Отмечается также, что по совокупности доказательств Л. Степанян 26-го июня был освобожден из-под ареста и признан потерпевшим. 27-го июня 16-летнему юноше были предъявлены обвинения по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 112( Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса РА. В суд было представлено ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.