Վոլոդյա Ավետիսյանը մեկ շաբաթ հացադուլի մեջ գտնվելուց հետո դադարեցրել է այն 06/28/2016   11:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանը մեկ շաբաթ հացադուլի մեջ գտնվելուց հետո նախօրեին հացադուլը դադարեցրել է:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանից:
Հիշեցնենք, որ Ավետիսյանը հացադուլ էր սկսել հունիսի 20-ին:
ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետը տեղեկացրեց նաև, որ Ավետիսյանի առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար:
Հիշեցնեք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը բաց նամակով դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ. Կոստանյանին, ՀՀ արդարադատության նախարար Ա. Հովհաննիսյանին, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ա. Թաթոյանին, ՀՀ ԱԺ մի շարք պատգամավորների և ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա. Սաքունցին, որում մասնավորապես նշվում էր, որ ի թիվս այլ իրավունքների, Ավետիսյանը և մյուս ազատազրկված անձինք զրկված են նաև պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվելու և բաց ռեժիմին անցնելու իրավունքներից:
Նրանք իրենց դժգոհությունը հայտնելով բաց նամակում պահանջե են, որ օրենսդրությանը համապատասխան միջոցներ ձեռնարկվեն իրենց իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ՝ նամակում նշված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ինչպես նաև՝ հանդիպում բաց նամակի հասցեատերերի հետ:
Հիշեցնենք նաև, որ պահեստազորի գնդապետը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով՝ դատապարտվելով 6 տարվա ազատազրկման:

Полковник запаса Володя Аветисян прекратил голодовку 06/28/2016   13:51  |  Лента новостей
Полковник запаса Володя Аветисян, содержащийся в ереванском уголовно-исполнительном учреждении “Вардашен”, прекратил голодовку спустя неделю после ее объявления. Об этом “ФактИнфо” сообщил начальник отдела по связям с общественностью Управления уголовно-исполнительных учреждений Гор Глечян.
Он также проинформировал, что состояние Аветисяна  оценивается как удовлетворительное.
Володя Аветисян ранее направил генеральному прокурору, министру юстиции, омбудсмену,  ряду депутатов парламента Армении и  председателю Ванадзорского  бюро Хельсинской гражданской ассамблеи открытое письмо, в котором, в частности, отмечалось, что он и другие осужденные лишены помимо других прав также права на условно-досрочное освобождение и перевод на открытый режим отбывания наказания.
Выразив  свое недовольство в письме, они потребовали в соответствии с законодательством предпринять меры по восстановлению их прав, решению указанных в обращении проблем, а также встречи с адресатами.
Полковник запаса Володя Аветисян был признан виновным по пункту 5 части 2 статьи 34-178 и пунктам 2 и 5 части 2 статьи 178 УК Армении и приговорен к 6 годам лишения свободы.
13:13 30/10/2015  |  Лента новостейОсужденный к 6 годам заключения Володя Аветисян объявил бессрочную голодовку
17:20 27/02/2015  |  Криминальная хроникаПолковник запаса Володя Аветисян собирается обратиться в Евросуд - адвокат