ԼՂՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է Արցախի և Կալիֆորնիայի քաղաքների միջև առկա բարեկամական կապերի ամրապնդումը 06/27/2016 23:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ, Գլենդելի նախկին քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանին և Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանի նախկին անդամ, Կալիֆորնիայի Սենատի անդամի թեկնածու Դեմոկրատական կուսակցությունից Էնթընի Պորտանտինոյին։
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում առկա խնդիրները, մասնավորապես, ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և նրա հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Կարեն Միրզոյանն անդրադարձել է նաև արտաքին աշխարհի հետ ԼՂՀ կապերի ու հարաբերությունների ընդլայնմանը։ Այս կապակցությամբ ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սատարող բանաձևի ընդունման կապակցությամբ և կարևորել Արցախի և Կալիֆորնիայի քաղաքների միջև առկա բարեկամական կապերի ամրապնդումն ու զարգացումը։
Կողմերը քննարկել են նաև տարբեր ոլորտներում գործնական շփումների հաստատման հնարավորություններին առնչվող մի շարք հարցեր։

Глава МИД НКР подчеркнул важность укрепления и развития дружеских отношений между городами Арцаха и Калифорнии 06/28/2016   09:22  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян накануне, 27 июня, принял члена Городского совета Глендейла, США, бывшего мэра Глендейла Заре Синаняна и бывшего члена законодательного органа штата Калифорния, кандидата в Сенат Калифорнии от Демократической партии Энтони Портантино.
Каксообщает пресс-служба МИД НКР, в ходе встречи Карен Мирзоян представил текущие вопросы внешнеполитической повестки НКР, в частности, ситуацию, сложившуюся в результате военной агрессии, развязанной Азербайджаном в начале апреля, и шаги, предпринимаемые в целях преодоления ее последствий.
Карен Мирзоян затронул также вопросы, касающиеся расширения связей и отношений НКР с внешним миром. В этой связи, министр иностранных дел НКР выразил удовлетворение фактом принятия со стороны законодательного органа штата Калифорния резолюции в поддержку права народа Арцаха на самоопределение, а также подчеркнул важность укрепления и развития дружеских отношений между городами Арцаха и Калифорнии.
Стороны также обсудили ряд вопросов, касающихся возможностей установления практических связей в различных сферах.