Խոջայանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ դիտավորյալ սպանության համար 06/27/2016 14:01 | Քրեական խրոնիկոն
Տավուշում 17-ամյա աղջկա սպանության գործով Արսեն Խոջայանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։ Տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով պարզվել է անչափահաս աղջկա սպանության շարժառիթը, հանգամանքները. Տավուշի մարզի բնակիչ, 25-ամյա Ա. Խոջայանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ դիտավորյալ սպանության համար։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, հունիսի 24-ին՝ ժամը 20.55-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի ճանապարհի եզրին դանակահարված մարդ կա։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և պարզել, որ Բերդ-Վերին Կարմիրաղբյուր ճանապարհի 7-րդ կմ վրա գտնվող հատվածից սուր-կտրող գործիքով պատճառված բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներով «Բերդ» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 1999թ. ծնված անչափահաս բնակչուհին, ով, գիտակցության չգալով, բժշկական կենտրոնում մահացել է։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, սպանության շարժառիթը պարզելու ուղղությամբ։
Տավուշում դաժանաբար սպանված անչափահաս աղջիկը մեղադրվում էր խորթ հոր դեմ սուտ մատնության համար
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ դեպքի օրը՝ 2016 թվականի հունիսի 24-ին, անչափահաս աղջիկը Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Ա.Խոջայանի հետ տաքսի ավտոմեքենայով Բերդ քաղաքից ուղևորվել են Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղ: Գյուղ չհասած՝ ճանապարհին, իջել են ավտոմեքենայից և միասին շարունակել ոտքով գնալ դեպի գյուղ. նախնական տվյալներով՝ երիտասարդը մինչ այդ օգտագործել էր ալկոհոլ և սթափվելու նպատակով ցանկացել է քայլել։
Քննությամբ պարզվել է, որ Ճանապարհին նրանց միջև անձնական հարցերի շուրջ առաջացել է վիճաբանություն, որի ժամանակ Ա.Խոջայանը դանակի բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել աղջկան՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Խոջայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն) և հարցաքննվել: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ Ա.Խոջայանի ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։ Էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ։

Бывшему пленному Арсену Ходжояну предъявлено обвинение в умышленном убийстве юной девушки 06/27/2016   14:54  |  Криминальная хроника
Арсену Ходжояну предъявлено обвинение по делу об убийстве 17-летней девушке в Тавушской области Армении.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Тавушской области, установлен мотив и обстоятельства убийства несовершеннолетней девушки. 25-летнему ж ителю Тавушской области  А. Ходжояну предъявлено обвинение в умышленном убийстве.
Как отмечается в сообщении, 24-го апреля в 20:55 поступил сигнал о том, что на обочине дороги, ведущей в село Верин Кармирахбюр обнаружен человек с ножевыми ранениями. На место немедленно выехала оперативно-следственная группа, которая выяснила, что  в медцентр “Берд” с множественными ранениями, нанесенными колюще-режущим предметом, была госпитализирована несовершеннолетняя жительница 1999 года рождения, которая, не приходя в сознание, скончалась в больнице.
Девушка была доставлена в клинику с местности, расположенной на 7-м километре автотрассы Берд-Верин Кармирахбюр.
По данному факту следственным управлением по Тавушской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА. Предприняты необходимые следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента и мотива убийства.
Следствием добыто достаточно доказательств того, что в день инцидента, 24-го июня 2016 года, несовершеннолетняя девушка вместе с жителем села Верин Кармирахбюр отправилась на такси из города Берд в село Верин Кармирахбюр. Не доезжая до поселка, они вышли из автомобиля и продолжили путь пешком. По предварительным данным, молодой человек до этого употребил  спиртное и решил прогуляться с тем, чтобы протрезветь.
Следствием установлено, что  по дороге между ними возник конфликт из-за личных вопросов, во время которого А. Ходжоян нанес девушке множественные удары ножом, причинив ей не совместимые с жизнью ранения. По совокупности полученных доказательств А. Ходжояну предъявлено обвинение по части 1 статьи 104(Убийство) УК РА, он был допрошен. Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные действия для проверки указанных в показаниях А. Ходжояна обстоятельств. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначен ряд экспертиз", - отмечается в сообщении.
Напомним,Арсен Ходжоян оказался в азербайджанском плену 7 марта 2014 года и был передан армянской стороне в апреле того же года. После возвращения у него возникли проблемы со здоровьем.
17:27 25/06/2016  |  Криминальная хроникаПо подозрению в убийстве юной девушки в Тавушской области задержан бывший пленный Арсен Ходжоян
13:53 12/09/2014  |  Лента новостейВозвращенного из азербайджанского плена 23-летнего гражданина Армении Арсена Ходжояна выписали из больницы
15:57 05/06/2014  |  Актуальная темаГражданину Армении Арсену Ходжояну не кололи дизтопливо в азербайджанском плену, уверены специалисты
09:39 17/05/2014  |  ПрессаАйкакан жаманак”: Возвращенный из азербайджанского плена Арсен Ходжоян госпитализирован
16:25 24/04/2014  |  Криминальная хроникаУголовного дела по факту попадания жителя Тавушской области Армении Арсена Ходжояна в азербайджанский плен не возбуждено