Հռոմի 266-րդ Պապ Ֆրանցիսկոսի կյանքի կանոնները 06/25/2016 15:34 | ԼՐԱՀՈՍ
168.am-ը ներկայացնում է Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու 266-րդ Պապ Ֆրանցիսկոսի կենսագրությունից որոշ մանրամասներ և կյանքի այն կանոնները, որոնցով նա ապրում և ղեկավարվում է: Հռոմի պապ ընտրվելուց հետո վերցրել է Ֆրանցիսկոս անունը՝ ի պատիվ Սուրբ Ֆրանցիսկ Ասիզեցու: Ֆրանցիսկոսն առաջին ճիզվիտ Պապն է, առաջին Պապը՝ Լատինական Ամերիկայից, առաջինը՝ Հարավային կիսագնդից, և առաջին ոչ եվրոպացի Պապը՝ սիրիացի Գրիգոր 3-րդ Պապից հետո, ով վախճանվել է 741թ.:
1. Ես կցանկանայի, որպեսզի եկեղեցին լիներ աղքատ և աղքատների համար:
2. Փողը պետք է ծառայի, այլ ոչ թե՝ կառավարի:
3. Յուրաքանչյուր տղամարդ և յուրաքանչյուր կին, որ պատրաստվում է անցնել պետական պաշտոնի, պետք է իրեն 2 հարց տա. «Արդյո՞ք ես իմ համաքաղաքացիներին սիրում եմ այնպես, որպեսզի ավելի լավ ծառայեմ նրանց: Եվ արդյո՞ք ես այնքան հեզ եմ, որպեսզի լսեմ յուրաքանչյուր կարծիք և ընտրեմ ճիշտ ճանապարհ»: Եթե Դուք պատրաստ չեք դրական պատասխանել այս հարցերին, ապա Ձեր ծառայությունն օգտակար չի լինի:
4. Մարքսիստական գաղափարախոսությունն արատավոր է, բայց ես կյանքում հանդիպել եմ բազմաթիվ մարքսիստների, որոնք լավ մարդիկ են եղել:
5. Մարդկային արժանապատվությունը միևնույնն է մարդկային ցեղի բոլոր ներկայացուցիչների համար. եթե ես տրորում եմ մեկ մարդու արժանապատվությունը, ես տրորում եմ իմ սեփականը:
6. Ես մեղավոր եմ: Սա հենց ամենաճիշտ որակումն է: Սա խոսքի ձև և գրական չափազանցություն չէ: Ես ուղղակի մեղավոր եմ:
7. Տերը յուրաքանչյուրիս մեղքերը քավեց Քրիստոսի արյամբ: Մեր բոլորի մեղքերը: Այլ ոչ միայն՝ կաթոլիկների: Բոլորինը, նույնիսկ աթեիստներինը:
8. Եթե մարդ համասեռամոլ է և ունենալով բարի մտքեր, փնտրում է Աստծուն, ապա ես ո՞վ եմ, որպեսզի դատեմ նրան:
9. Ես դիտարկում եմ եղեկեցին՝ որպես հոսպիտալ՝ մարտից հետո: Անիմաստ է հարցնել վիրավորին խոլեստերինի կամ շաքարի մակարդակի մասին. դու պետք է բուժես նրա վերքերը: Իսկ հետո կարող ես խոսել մնացած ամեն ինչի մասին:
10. Ինձ վշտացնում են միանձնուհիները, որոնց դեմքերից վաղուց արդեն հեռացել է ուրախությունը: Այո, նրանք կարող են ժպտալ, բայց միայն մեկ ժպիտով նրանք կարող էին դառնալ բորտ-ուղեկցորդուհի:
11. Համացանցն անսահման հնարավորություններ է տալիս անսպասելի հանդիպումների և միավորումների համար, և այդ պատճառով այն իսկապես հանդիսանում է Աստծո պարգև:

Правила жизни Папы Римского Франциска 06/25/2016   15:58  |  Лента новостей
Аргентинский кардинал, архиепископ Буэнос-Айреса Хорхе Марио Бергольо — 266-й Папа Римский. После своего избрания он принял папское имя Франциск в честь Франциска Ассизского.  Франциск - первый папа-иезуит и первый за более чем 1200 лет папа не европеец(после сирийца Григория III, правившего с 731 по 741 год.
Правила цизни Папы Франциска
1.Я бы хотел, чтобы церковь была бедной и для бедных.
2.Деньги должны служить, а не править.
3.Каждый мужчина и каждая женщина, которые собираются заступить на государственный пост, должны задать себе два вопроса: «Люблю ли я своих сограждан так, чтобы служить им лучше? И кроток ли я настолько, чтобы услышать каждое мнение и выбрать правильный путь?» Если вы не готовы утвердительно ответить на оба вопроса, ваша служба не будет полезной.
4.Маркисистская идеология порочна, но в жизни я встречал множество марксистов, которые были хорошими людьми.
5. Человеческое достоинство одинаково для всех представителей человеческого рода: если я растаптываю достоинство одного человека, я растаптываю свое собственное.
6.Я — грешник. Это и есть самое точное определение. Это не фигура речи и не литературное преувеличение. Я просто грешник.
7. Господь искупил грехи каждого из нас кровью Христовой — грехи всех нас, а не одних лишь католиков. Всех, даже атеистов.
8.Если человек является геем, имея добрые помыслы, ищет Бога, то кто я такой, чтобы судить его?
9. Я рассматриваю церковь как полевой госпиталь после битвы. Бессмысленно спрашивать раненного об уровне холестерина или сахара в крови — ты должен лечить его раны. А потом уже можно поговорить обо всем остальном.
10.Меня печалят монахини, лица которых давно покинула радость. Да, они могут улыбнуться, но с одной лишь улыбкой они могли бы пойти и в стюардессы.
11.Интернет дает безграничные возможности для неожиданных встреч и единения и оттого является чем-то по-настоящему благим — даром Божьим.