Ծիծեռնակաբերդում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին են մոտեցել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների մի խումբ ժառանգներ (Լուսանկարներ) 06/25/2016 11:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն այսօր Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի հետ այցելել են Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Հանրապետության Նախագահը և երկու հովվապետերը հարգանքի տուրք են մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչություն:
Սրբազան Քահանայապետը ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին և աղոթել: Հռոմի Պապը ՀՀ Նախագահի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ այնուհետև ծաղիկներ է խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, որտեղ հոգևոր դասը կատարել է Բարեխոսական կարգի արարողություն՝ հայցելով այլևս սրբադասված նահատակների բարեխոսությունը:
Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողությունների պուրակ՝ օրհնել իր անվամբ տնկված եղևնին, որից հետո գրառում է կատարել Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվո այցելուների գրքում:
«Այստեղ աղոթում եմ՝ ցավը սրտիս մեջ, որպեսզի այլևս երբեք նման ողբերգություններ, ինչպիսին սա է, չկրկնվեն, որպեսզի մարդկությունը չմոռանա և իմանա չարությանը բարությամբ հաղթել: Թող Աստված պարգևի սիրեցյալ հայ ժողովրդին և ամբողջ աշխարհին խաղաղություն և սփոփանք: Աստված պահպանի հայ ժողովրդի հիշողությունը: Հիշողությունը չի կարելի ոչ պղտորել, ոչ մոռանալ: Հիշողությունը խաղաղության և ապագայի աղբյուրն է»,-գրել է Սրբազան Քահանայապետը:
Հուշահամալիրում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին են մոտեցել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների մի խումբ ժառանգներ՝ զավակներ և թոռներ, որոնց նախնիները, Մեծ Եղեռնի որբեր լինելով, Պիուս Տասնմեկերորդ Պապի որոշմամբ օթևան էին գտել պապական Կաստել Գանդոլֆո դղյակ-ամառանոցում:
Ֆրանցիսկոս Պապը և Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Ծիծեռնակաբերդում հրաժեշտ են տվել Հանրապետության Նախագահին ու Առաջին տիկնոջը և ուղևորվել Գյումրի, որտեղ Սուրբ Վարդանանց հրապարակում Սրբազան Քահանայապետը` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի աղոթակցությամբ Լատինական ծեսով կմատուցի Սուրբ Պատարագ:

Папа Римский Франциск встретился в Ереване с потомками армян, переживших Геноцид(фото) 06/25/2016 11:42 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян с супругой в сопровождении Его Святейшества Папы Римского Франциска и Его Святейшества Католикосом Всех Армян Гарегина Второго посетил Мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв Геноцида армян Цицернакаберд.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, Президент Армении и Предстоятели двух церквей воздали дань уважения памяти жертв Геноцида. Понтифик возложил венок к мемориалу и вознес молитву. Затем Папа Римский вместе с Президентом Армении и Католикосом Всех Армян возложил цветы - к Вечному огню, символизирующему память о невинных жертвах. У Вечного огня духовные сановники совершили чин Заступничества, воззвав к заступничеству жертв, которые отныне причислены к лику святых.
Папа Франциск посетил Сквер Памяти мемориального комплекса Цицернакаберд, освятил посаженную от его имени ель, после чего сделал запись в книге почетных посетителей музея-института Геноцида армян. "Здесь молюсь с болью в сердце, чтобы никогда больше такие трагедии, как эта, не повторялись, чтобы человечество не забывало и знало, как зло победить добром. Даруй Господь возлюбленному армянскому народу и всему миру мир и утешение. Храни Господь память армянского народа. Память нельзя ни запятнать, ни забыть. Память - источник мира и будущего", - написал Понтифик.
В мемориальном комплексе к Папе Римскому Франциску подошли потомки, чьи предки пережили Геноцид армян - дети и внуки тех, кто будучи сиротами Мец Егерна, по решению Папы Пия XI нашли приют в папской летней резиденции - в замке Кастель Гандольфо.
Папа Франциск и Католикос Всех Армян Гарегин Второй в Цицернакаберде попрощались с Президентом Армении и первой леди и направились в Гюмри, где на площади Вардананц Понтифик при молитвенном присутствии Католикоса Всех Армян отслужит Святую Литургию по Латинскому обряду.