Պաշտոնական Բաքուն հանդես է գալիս ծայրահեղ անզիջում դիրքերից. Անդրեյ Արեշև 06/23/2016 10:25 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ռուս քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հարցերով փորձագետ Անդրեյ Արեշևը դրական է համարում այն, որ Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը քննարկվեց ԵԱՀԿ դիտորդների ընդլայնման, շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման հարցը:
«Ճիշտ է, շոշափելի արդյունքներ չարձանագրվեցին, բայց դա հասկանալի է, տեսնում ենք, որ կողմերի տեսակետները ծայրահեղ տարանջատվում են: Քննարկված հարցերը, իհարկե, կարևոր են, սակայն շատ ավելի կարևոր է այն, որ այդ խոսակցություները, քննարկումները վերածվեն իրավական առումով պարտավորեցնող մեխանիզմների կամ հավելումը լինեն այն փաստաթղթերի, որոնք կնքվել են դեռ 20 տարի առաջ, ունեն փաստացի իրավական ուժ, սակայն գործնականում չեն գործում: Ռուսական կողմը բազմիցս, այդ թվում` Սերգեյ Լավրովի` Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ընդգծել է այդ ուղղությամբ գորրծընթացի անհրաժեշտությունը: Գործնականում դա կերևա, թե ոչ, հիմա, իհարկե, դժվար է ինչ-որ բան ասել, պետք է հուսալ, որ դրական զարգացումներ կլինեն»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը: Հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանը մշտապես հանդես է գալիս ապակառուցողական դիրքերից, ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ այս անգամ գործընթացը տապալելու փորձ չի արվի: Հարցին ի պատասխան ռուս քաղաքագետը նշեց, որ այս գործընթացում գլխավոր երաշխիքները Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակներն են:
«Այո, պաշտոնական Բաքուն հանդես է գալիս ծայրահեղ անզիջում դիրքերից: Կարծում եմ, որ այս ամբողջ գործընթացում հիմնական երաշխավորները Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի պաշտպանության բանակներն են, որոնք կկարողանան արժանի պատասխան տալ հնարավոր ագրեսիվ գործողոթյուններին»,-ավելացրեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող զորավարժություններին`Անդրեյ Արեշևը նշեց, որ բավական խոշորածավալ զորավարժություններ էին, ինչով փորձ էր արվում ճնշում գործադրել հայկական կողմերի` Երևանի և Ստեփանակերտի վրա:
«Ռուսաստանին այդպիսի քայլերը հայտնի են, Ռուսաստանի սահմանին հաճախ անցկացվում են ՆԱՏՕ-ի ու Եվրոպական գործընկերների կողմից նախաձեռնած զորավարժություններ, որոնք ունենում են ցուցադրական, սադրիչ բնույթ: Կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացված զորավարժությունները չնպաստեցին պետերբուրգյան հանդիպումների մթնոլորտի լավացմանը»,- հավելեց Անդրեյ Արեշևը:
Հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ տեղի ունեցան եռակողմ բանակցություններ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ: Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով այս հանդիպումը երկրորդն էր ապրիլի քառօրյա պատերազմից հետո: Առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 16-ին Վիեննայում:

Официальный Баку выступает с крайне непримиримых позиций – Андрей Арешев 06/23/2016 11:34 | Карабахский конфликт
Российский политолог, эксперт по Южному Кавказу Андрей Арешев считает положительным тот факт, что на встрече в Санкт- Петербурге президенты РФ, Армении и Азербайджана обсуждали вопросы расширения полномочий наблюдателей ОБСЕ и механизмов расследования на линии соприкосновения.
«Правда, ощутимых результатов не было, однако это понятно, так как позиции сторон крайне полярны. Обсужденные вопросы, конечно, важны, однако важнее, чтобы они перешли в юридически обязывающие механизмы, или же стали дополнением к документам, которые были подписаны 20 лет назад, имеют юридическую силу, однако не действуют.
Российская сторона многократно, в том числе, во время визита Сергея Лаврова в Армению, подчеркивала, что необходимо действовать в этом направлении. Будет ли это реализовано на деле или нет – сейчас трудно сказать, надо надеяться на положительные сдвиги»,- в беседе с «Арменпресс» сказал Андрей Арешев.
С учетом того, что Азербайджан всегда выступает с деструктивных позиций, каковы гарантии того, что не будет предприняты попытки провалить процесс? На это вопрос Андрей Арешев ответил, что главные гарантии - это армии Армении и НКР.
«Официальный Баку выступает с крайне непримиримых позиций. Думаю, что во всех этих процессах главные гарантии - это армии Армении и НКР, которые смогут достойно ответить на попытки агрессии»,- сказал Андрей Арешев. Комментируя факт проведения Азербайджаном учений во время встречи президентов, он сказал, что это были довольно крупномасштабные учения, и тем самым Азербайджан пытался оказать давление на Армению и НКР.
«России знакомо подобное поведение, поскольку на ее границах часто проводятся учения сил НАТО и ЕС, которые носят показательный, провокационный характер. Могу сказать, что факт проведения Азербайджаном учений во время встречи президентов не способствовал улучшению атмосферы»,- сказал Андрей Арешев.
Напомним, в Санкт-Петербурге накануне состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева, по итогам которой главы государств выступили с совместным заявлением. Стороны констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании.Президенты Армении, РФ и Азербайджана констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов - совместное заявление