Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կողմից ղեկավարվող հանցավոր սխեմայի մասին 06/23/2016 12:00 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը գրավոր հարցում է ուղարկել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Վ.Շահինյանին՝ խնդրելով տեղեկություններ տրամադրել ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կողմից ղեկավարվող հանցավոր սխեմայի գոյության վերաբերյալ մամուլի հրապարակումների շուրջ ֆեռնարկված քայլերի մասին։
Պատգամավորը հարցումն ամբողջությամբ հրապարակել է իր ֆեյսբուքյան էջում։ Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է.
Վահրամ Շահինյանին ուղարկեցի հետեւյալ պատգամավորական հարցումը.
Պարոն Շահինյան.
Ս/թ հունիսի 17-ին քաղաքացի Արմեն Իսրայելյանը, ով ներկայացել է որպես ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի «մոտ» աշխատած անձ, armtimes.com կայքի տեսախցիկի առաջ ներկայացրել է տեղեկություններ, վկայություններ, որոնք վկայում են ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կողմից ղեկավարվող հանցավոր սխեմայի գոյության մասին (տես՝ http://armtimes.com/hy/read/87736):
Իսրայելյանի ներկայացրած փաստերը վկայում են, որ այդ հանցավոր մեխանիզմի գործունեության մեջ որոշակի դերակատարում ունի նաեւ ՀՀ Ոստիկանության Մալաթիայի բաժինը:
Ճիշտ է, հրապարակման լույս ընծայումից եւ ԱԺ-ում խնդրի հետ կապված իմ արած հայտարարություններից հետո Իսրայելյանը մեկ այլ լրատվամիջոցի միջոցով հրաժարումի հայտարարություն է արել, բայց armtimes.com-ում նրա վկայակոչած փաստերը պիտի գոյություն ունենան (կամ չունենան) անկախ նրանից՝ սկզբնաղբյուր հանդիսացած անձը պնդու՞մ է դրանց վրա, թե ոչ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի ը) կետի, 7-րդ հոդվածի բ) կետի համաձայն ակնկալում եմ ստանալ հետեւյալ հարցի պատասխանը.
- Ի՞նչ միջոցներ է ձեռնարկել Հատուկ քննչական ծառայությունը վերը նշված հրապարակման մեջ առկա փաստերը ՀՀ օրենսդրության սահմանված կարգով ստուգելու եւ դրանց համապատասխան ընթացք տալու համար:
Կանխավ շնորհակալություն:
ՆԻԿՈԼ ՓԱՇԻՆՅԱՆ
Նմանատիպ մի գրություն էլ Ոստիկանության պետ Վ. Գասպարյանին եմ ուղարկել՝ Ոստիկանության Մալաթիայի բաժնի մասով:

Никол Пашинян обратился к главе Специальной следслужбы Армении за информацией по поводу истории с участием депутата Самвела Алексаняна 06/23/2016   12:59  |  Лента новостей
Депутат Национального Собрания Армении Никол Пашинян направил начальнику Специальной следственной службы запрос с просьбой предоставить информацию о предпринятых шагах вокруг публикации в прессе касаемо существования управляемой его коллегой Самвелом Алексаняном  преступной схемы.
В запросе Пашинян напоминает, что 17-го июня с.г. гражданин Армен Исраелян, которые представился бывшим сотрудником Самвела Алексаняна, перед объективами видеокамеры armtimes.com представил данные, которые свидетельствуют о существовании управляемой его коллегой Самвелом Алексаняном  преступной схемы(см: (տես՝ http://armtimes.com/hy/read/87736).
Как отмечается в тексте запроса, размещенного депутатом на своей странице в социальной сети Фейсбук, представленные Исраеляном факты указывают на то, что определенную роль в функционировании этого преступного механизма сыграл малатийский отдел Полиции.
“Правда, после выхода публикации и сделанного мною в НС заявления, Исраелян в интервью другому изданию опроверг свои слова, однако факты, приведенные им в опубликованном на сайте armtimes.com материале должны иметься в  наличии(или нет), несмотря на то лицо, выступающее первоисточником, настаивает на них или нет”, - отмечается в обращении.
Пашинян отметил, что рассчитывает получить ответ на следующий вопрос: “Какие шаги предприняла Специальная следственная служба для проверки в установленном законом порядке указанных в вышеупомянутой публикации фактов и дачи им соответствующего хода”.
Депутат проинформировал, что аналогичное письмо он направил и начальнику Полиции Владимиру Гаспаряну по поводу малатийского отдела.