Ժիրայր Սեֆիլյանը չի ցանկացել առերեսվել իր դեմ ցուցմունք տված անձանց հետ 06/22/2016 14:22 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունն այսօր մեղադրանք է առաջադրել Ժիրայր Սեֆիլյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիետից՝ նշելով, որ նա հրաժարվել է հարցեր տալ իր դեմ ցուցմունքներ տված անձանց։
«Նախնական քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ նա կազմակերպել է մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը: Մասնավորապես, Ժ. Սեֆիլյանն անմիջական շփումներ է ունեցել քրեական գործով որպես մեղաղրյալ ներգրավված տարբեր անձանց հետ, որոնց ուղղակիորեն հանձնարարել է ապօրինի կերպով պահվող զենք եւ ռազմամթերք փոխադրել, դրանք տեղափոխել և պահել տարբեր վայրերում, ինչպես նաեւ պատրաստ լինել համապատասխան հրամանի դեպքում օգտագործել դրանք ։
ժիրայր Սեֆիլյանին առաջարկվել է ցուցմունք տալ մեղադրանքի առաջադրման համար հիմք հանդիսացած փաստերի վերաբերյալ, սակայն նա, օգտվելով իր սահմանադրական իրավունքից, նախընտրել է լռություն պահպանել եւ ցուցմունք չտալ: Ընդ որում՝ Ժ.Սեֆիլյանը ցանկություն չի հայտնել ցուցմունք տալ նաեւ առերես հարցաքննության ժամանակ եւ հարցեր ուղղել իր դեմ վկայություն տված անձանց։ Քրեական գործի շրջանակներում կատարվել են մի շարք քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, այդ թվում խուզարկություններ են իրականացվել Սեֆիլյանի բնակարանում և աշխատավայրում, առգրավվել են համակարգիչներ, փաստաթղթեր և այլ նյութեր»,- նշվում է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Ձերբակալվել է Ժիրայր Սեֆիլյանը
ՔԿ-ից հայտնում են, որ Նախաքննական մարմինը, գնահատելով իր տրամադրության տակ եղած ապացույցների համակցությունը, ժ. Սեֆիլյանին մեղսագրվող արարքի բնույթը և վտանգավորության աստիճանը, ինչպես նաև նրան անազատության մեջ պահելու համար անհրաժեշտ բավարար հիմքերի առկայությունը, որոշում է կայացրել միջնորդություն ներկայացնել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ սույն քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 9 անձ, որոնց թվում՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը։ Մեղադրյալներից մեկի գտնվելու վայրը անհայտ է եւ նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, հանձնարարություն տրվել համապատասխան մարմիններին միջոցներ ձեռնարկել նրան հայտնաբերելու եւ վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ քննչական կոմիտեն, ապահովելով սույն քրեական գործում ներգրավված անձանց իրավունքների, ինչպես նան արդարադատության շահերի հավասարակշռված պաշտպանությունը, կշարունակի պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրել նախաքննության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ։

Оппозиционеру Жирайру Сефиляну предъявлено обвинение 06/22/2016   15:27  |  Криминальная хроника
Лидеру оппозиционного фронта “Новая Армения” Жирайру Сефиляну сегодня предъявлено обвинение в рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
Сефиляну инкриминируют часть 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.
Как сообщает СК Армении, с учетом резонанса, вызванного данным делом, и сформировавшимися в обществе ожиданиями в связи с всесторонним и непредвзятым расследованием, сообщаем, что в ходе предварительного следствия было получено достаточно доказательств того, что он организовал незаконные приобретение  и перевозку группой лиц оружия и боеприпасов и их хранение в различных местах. В частности, Ж. Сефилян поддерживал непосредственный контакт с различными лицами, привлеченными по уголовному делу в качестве обвиняемых, которым напрямую поручил транспортировку незаконно хранимого оружия и боеприпасов, их перевозку и хранение в различных местах, а также быть готовыми использовать их в случае поступления соответствующего приказа.
"Жирайру Сефиляну предложили дать показания относительно фактов, послуживших основанием для предъявления обвинения, однако он, воспользовавшись своим конституционным правом, предпочел хранить молчание и не давать показаний. Причем Ж. Сефилян не пожелал давать показаний и в ходе очной ставки и задать вопросы лицам, свидетельствовавшим против него. В рамках уголовного дела проведен ряд следственных и иных процессуальных действий, в том числе произведены обыски в квартире и рабочем офисе Сефиляна, изъяты компьютеры, документы и другие материалы”, - отмечается в сообщении.
Орган предварительного следствия, оценив имеющие в его распоряжении доказательства в совокупности, характер и степень опасности инкриминируемого Ж. Сефиляну деяния, а также наличие достаточных оснований, необходимых для содержания его под стражей, принял решение подать в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
В то же время СК сообщает, что в рамках данного уголовного дела в качестве обвиняемых привлечены 9 человек, в том числе Жирайр Сефилян. Местонахождение одного из обвиняемых неизвестно, и он объявлен в розыск. Соответствующим органам дано поручение принять меры по его обнаружению и передаче органу, осуществляющему производство.
“Следственный комитет РА, обеспечивая сбалансированную защиту прав вовлеченных в данное уголовное дело лиц, а также интересов правосудия, продолжит периодически предоставлять информацию о ходе и результатах предварительного следствия”, - говорится в сообщении.
15:54 10/10/2013  |  Лента новостейКоординатор секретариата оппозиционного “Предпарламента” Жирайр Сефилян подвергся слежке