Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահ Կառլոս Մելքոնյանին 06/22/2016   15:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահ Կառլոս Մելքոնյանին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հանդիպման պատեհ առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել նրան Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մշտապես հպարտությամբ և ուրախությամբ են արձագանքում արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների՝ տարբեր բնագավառներում ունեցած ձեռքբերումներին, քանզի նրանց նվաճումները պատիվ ու բարի համբավ են բերում համայն հայությանը` նպաստելով նաև երկկողմ միջպետական հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը: Հայ-արգենտինյան բարձր մակարդակի հարաբերությունների կայացման գործում, Նախագահի գնահատմամբ, նշանակալի է արգենտինահայ համայնքի ակնառու գործիչների, այդ թվում՝ հայտնի գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ավանդը: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի այցն իր նպաստը կբերի Հայաստանի և Արգենտինայի բանկային համակարգերի միջև սերտ համագործակցության ծավալմանը:
Զրուցակիցները մեծապես կարևորել են նմանօրինակ այցելությունները, որոնք, նրանց համոզմամբ, նոր լիցք են հաղորդում երկկողմ հարաբերություններին և լավ հնարավորություն ընձեռում քննարկելու միջպետական փոխգործակցության տարաբնույթ հարցեր:
Կառլոս Մելքոնյանը ՀՀ Նախագահին է փոխանցել Արգենտինայի Հանրապետության Նախագահ Մաուրիսիո Մակրիի ջերմ ողջույններն ու հայ-արգենտինյան հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու նրա մեծ ցանկությունն ու պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի իշխանությունների և ժողովրդի ծանրակշիռ ավանդը:
ՀՀ Նախագահը և Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը Հայաստան-Արգենտինա փոխգործակցության համատեքստում առանձնակի կարևորել են առևտրատնտեսական կապերի խորացումն ու ակտիվացումը: Նրանք համակարծիք են եղել, որ այդ հարցում զգալի դեր կարող է ունենալ Արգենտինայի Ազգային բանկը:
Կառլոս Մելքոնյանը նշել է, որ Հայաստան այցելությունն իր համար ոչ միայն կարևոր է մասնագիտական և արարողակարգային տեսանկյունից, այլև անչափ հուզական է՝ նկատի առնելով, որ այցելել է իր նախնիների երկիր, որտեղից նրանք անցյալ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանության հետևանքով ապաստան են գտել հեռավոր Արգենտինայում: Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը հպարտությամբ է խոսել իր երկրում բնակվող հայերի մասին, ովքեր, նրա խոսքով, մեծ հարգանք և հեղինակություն են վայելում արգենտինյան հասարակության մեջ:

Президент Армении обсудил с главой Нацбанка Аргентины перспективы углубления сотрудничества 06/22/2016   18:07  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял в среду президента Национального банка Аргентины Карлоса Мелконяна.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, Серж Саргсян приветствовал гостя и еще раз поздравил его с назначением на должность председателя Национального банка Аргентины, пожелав ему успехов на этом ответственном посту.
Президент отметил, что в Армении всегда с гордостью и радостью следят за достижениями соотечественников за рубежом, поскольку это честь для всего армянского народа и способствует углублению и укреплению двусторонних  международных отношений.
В деле становления армяно-аргентинских отношений высокого уровня, по оценке президента, весомым является вклад видных деятелей армянской общины Аргентины, включая известного предпринимателя Эдуардо Эрнекяна.
Серж Саргсян выразил надежду, что визит президента Национального банка Аргентины внесет свой вклад в налаживание тесного сотрудничества между банковскими системами Армении и Аргентины.
Собеседники подчеркнули важность подобных визитов, которые, по их убеждению, придают новый импульс двусторонним отношениям и являются хорошей возможностью для обсуждения различных вопросов межгосударственного взаимодействия.
Карлос Мелконян передал Сержу Саргсяну  приветствия от имени президента Аргентины Маурисио Макри и его готовность и большое желание к дальнейшему углублению и укреплению армяно-аргентинских отношений.
В ходе встречи Серж Саргсян высоко оценил весомый вклад властей и народа Аргентины в дело международного признания и осуждения Геноцида армян.
Собеседники в контексте взаимодействия Армении и Аргентины особо подчеркнули важность углубления и активизации торгово-экономических связей. Они выразили уверенность в том, что в этом вопросе Национальный банк Аргентины может сыграть значимую роль.
Карлос Мелконян отметил, что визит в Армению для него важен не только с профессиональной точки зрения, но и  волнителен с учетом того, что он побывал на родине своих предков, из которой они были изгнаны в начале прошлого века в результате Геноцида армян и нашли прибежище в далекой Аргентине. Президент национального банка Аргентины с гордостью говорил о живущих в его стране армянах, которые, по его словам, снискали  уважение и авторитет в аргентинском обществе.